Ostatnimi czasy coraz częściej się mówi o nowoczesnych metodach pozyskiwania energii elektrycznej. W Polsce wciąż jest tak, że prąd wytwarzany jest głównie w elektrowniach cieplnych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że złoża paliw kopalnych używanych do zasilania takich elektrowni dość szybko się kurczą. W związku z tym trzeba korzystać z odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika jest jedną z opcji, którą warto by było zastosować w swoim domu. Kluczowe jest tylko to, aby dobierać odpowiednie panele fotowoltaiczne.
Wybór paneli słonecznych do domów
Na ten moment dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Działają one w praktycznie taki sam sposób, ale różnią się użytymi materiałami (półprzewodnikami). Najczęściej usłyszeć można o panelach polikrystalicznych oraz monokrystalicznych. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się wydajnością na poziomie między 16 a 22%. Jest to bardzo dobry wynik, który często jest głównym czynnikiem determinującym wybór paneli przez naszych rodaków. Takie panele mają jedną bardzo ważną zaletę – są one w stanie produkować znaczne ilości prądu nawet wówczas gdy są pochmurne dni. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, że panele muszą zajmować dość dużą powierzchnię. Trzeba by więc zagospodarować dla nich znaczną połać dachu.
Monitoring produkcji prądu przez fotowoltaikę
W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą również falowniki. Są to urządzenia, których zadaniem jest zamienianie prądu stałego w prąd zmienny. Energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne to po prostu prąd stały. Zanim będzie można go używać musi on przechodzić przez falownik, który dokona konwersji w prąd zmienny o częstotliwości 50 Hz. Wiele nowoczesnych falowników posiada cyfrowe wyświetlacze, na których umieszczone są informacje o tym ile prądu panele wyprodukowały danego dnia. Istnieją też takie falowniki, które mogą łączyć się z naszym domowym routerem i wówczas za pośrednictwem aplikacji na telefonie komórkowym można będzie śledzić ile produkują energii oraz z jaką wydajnością w danym momencie pracuje cała instalacja.
Dodatkowe informacje – panele fotowoltaiczne Pomorskie – sprawdź więcej.
Dodatkowe korzyści z posiadania fotowoltaiki
Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych to będziemy mogli podwójnie zyskać. Dlaczego? Otóż chodzi o możliwość spisania specjalnej umowy prosumenckiej, na podstawie której będzie można odsprzedawać wyprodukowaną nadwyżkę energii elektrycznej. Taki układ jest korzystny zarówno dla nas jak i dla dostawcy prądu. Panele słoneczne w czasie lata mogą produkować tak dużo energii, że nasze gospodarstwo domowe nie będzie w stanie jej zużyć. W związku z tym odsprzedawanie będzie idealnym rozwiązaniem pozwalającym na szybsze spłacanie poniesionych kosztów za instalację. Nie bez znaczenia jest także ten fakt, że można starać się o dofinansowanie związane z fotowoltaiką. Przykładowo w obecnie realizowanym projekcie „Mój prąd 3.0” kosztami kwalifikowanymi są koszty związane z zakupem paneli fotowoltaicznych oraz ich montażem. Z pewnością takie dofinansowanie będzie dużym wsparciem dla inwestujących w fotowoltaikę.