W świecie dużego biznesu liczy się każdy detal, w tym dokładna analiza finansowa poszczególnych podmiotów, które potencjalnym klientów lub partnerom może powiedzieć wiele o kondycji danego przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych wskaźników w tym obszarze jest EBITDA. Dlaczego jest tak ważny, co dokładnie określa i jak należy go interpretować? Sprawdźmy to!
Ze skrótem EBITDA spotkało się na pewno wielu z nas, ale nie wszyscy potrafią powiedzieć, co się pod nim kryje. To skrót od angielskiego Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization, co można przetłumaczyć jako zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji oraz kosztów finansowych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu.
EBITDA – na czym dokładnie polega?
W praktycznym wymiarze, EBITDA informuje o tym, ile przedsiębiorstwo zarabia na swojej działalności operacyjnej bez brania pod uwagę kosztów, które mogłyby zaburzać rzeczywisty obraz. Mamy więc tutaj do czynienia z dochodem rozumianym jako przychód pomniejszony o bezpośrednie koszty jego uzyskania. Nie bierze się jednak pod uwagę m.in. amortyzacji środków trwałych, podatków, wartości niematerialnych i prawnych czy oprocentowania długu firmy, ponieważ pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami dochodzi w tym zakresie do istotnych różnic w polityce finansowej czy stosowaniu odmiennych metod księgowania. To z kolei sprawiłoby, że wynik nie byłby miarodajny, a na takim nam przecież zależy. Dodajmy też, że EBITDA nie uwzględnia również zdarzeń nadzwyczajnych czy takich, które wystąpiły rzadko lub jednorazowo.
EBITDA a analiza finansowa przedsiębiorstwa
Wskaźnik EBITDA jest więc jednym z najważniejszych jeśli chodzi o rzetelne ustalenie poziomu rentowności konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu jest świetnym narzędziem dla analityków, ale też dla inwestorów, kontrahentów czy partnerów biznesowych, którzy chcieliby dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest dana firma. EBITDA jest wykorzystywany także przy analizie finansowej podmiotu gospodarcze przed dokonaniem przejęcia czy fuzji, ponieważ pozwala oszacować wartość przedsiębiorstwa. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule:
https://pragmago.pl/porada/wskaznik-ebitda-definicja-i-znaczenie-w-analizie-finansowej/.
Jak obliczyć i zinterpretować wskaźnik EBITDA?
Jednym ze sposobów obliczenia tego wskaźnika jest skorygowanie zysku netto przez dodanie odsetek od zobowiązań, kosztów amortyzacji oraz podatków. Druga metoda sprowadza się natomiast do dodawania do zysku operacyjnego jedynie amortyzacji. W obu przypadkach wynik jest ten sam, dlatego istnieje tutaj pełna dowolność, choć pod kątem rachunkowym o wiele prostszy jest drugi ze sposobów. Przy interpretacji wyników trzeba wziąć pod uwagę nie tylko same liczby, ale przede wszystkim umieścić je w jakimś kontekście – ze względu na specyfikę danej branży albo to, na jakim etapie rozwoju jest firma. Do każdego przypadku najlepiej więc podchodzić indywidualnie, przyjmując dość szeroką perspektywę.