Na co uważać inwestując w akcje?

0
1588
Na co uważać inwestując w akcje

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, najprawdopodobniej zadajesz sobie mnóstwo pytań. Jak inwestować w akcje na giełdzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na co uważać i jakich sytuacji unikać? Sprawdź nasz poradnik i zacznij zarabiać na giełdzie!

Co to jest właściwa cena?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy inwestor ma na to swoją teorię. Wszyscy się jednak zgadzają, należy kupować znacznie poniżej potencjalnej ceny sprzedaży.

Oczywiście kwota sprzedaży akcji notowanych na giełdzie i oszacowanie jej ceny w przyszłości jest bardzo trudne.  Istnieje bardzo wiele teorii, które dotyczą tego zagadnienia. Jednakże z uwagi na to, że nie możemy ponad wszelką wątpliwość  poznać przyszłości, praktycznie każda teoria stanowi jedynie mniej lub bardziej trafne przypuszczenie.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem ustalić bieżącą i realną cenę waloru, która niekoniecznie musi się pokrywać z ceną rynkową akcji. Taka wartość jest pewnego rodzaju oceną tego, ile warte jest dane przedsiębiorstwo.

Warto przy tym pamiętać, że wysoki swobodny przepływ środków pieniężnych to bardzo ważny sygnał mówiący o tym, że dana firma ma znaczącą przewagę nad konkurencją, a tym samym jej przyszłość rysuje się w różowych barwach.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę

W przypadku inwestowania w akcje musisz brać pod uwagę różne kwestie. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, zapoznaj się ze stroną Saxo Bank Polska i uzyskaj dostęp do giełd z całego świata.

Na początek przeanalizuj następujące kwestie:

  • potencjalne zyski

Poszukaj spółek, które odnotowują wzrost zysków, choć pamiętaj, że sporadyczny spadek w czasie recesji nie powinien rzutować na Twoją decyzję. Porównaj też wybrane spółki z głównymi konkurentami na rynku.

  • swobodny Cash Flow

Prężni rozwijające się spółki generują dużo gotówki, a co za tym idzie mają spory przepływ wolnych środków pieniężnych. Swobodny Cash Flow pozostaje zatem po reinwestycji danej firmy w siebie, aby utrzymać bieżącą działalność.

  • zwrot z aktywów (ROA)

Zyski z aktywów (ROA) informują o tym, czy firma mądrze wykorzystuje aktywa i w jaki sposób kreuje wartość dla właścicieli. Silne firmy wykazują wyższy zwrot z aktywów niż ich konkurencja.

  • zwrot z kapitału własnego (ROE)

Jest to kolejny sposób, aby sprawdzić w jaki sposób wybrana firma wykorzystuje zadłużenie jako dodatek do aktywów. Z uwagi na to, że większość spółek wykorzystuje swoje zadłużenie do prowadzenia działalności operacyjnej niezwykle istotne jest, aby brać ten aspekt pod uwagę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here