Karta kredytowa – wygodny środek płatniczy

0
2040
Karta kredytowa

Karta kredytowa, to produkt, z którego korzysta 25 % dorosłych Polaków. Karta kredytowa może stać się kołem ratunkowym w sytuacji kryzysowej. Wiadomo, że w życiu zdarzają się różne sytuacje np. nagła choroba, awaria samochodu lub komputera, nagła wizyta u dentysty.

We wszystkich tych sytuacjach, kiedy szybko potrzebujemy gotówki ratunkiem może być właśnie karta kredytowa. Należy jednak pamiętać o tym, aby korzystać z tego produktu odpowiedzialnie  i z głową.

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest produktem, który daje nam dostęp do gotówki banku. Bank ocenia naszą zdolność kredytową i ustala limit zadłużenia na karcie kredytowej. Przez cały miesiąc możemy korzystać z pieniędzy banku w ramach przyznanego nam limitu. Zwykle jest, to kilka tysięcy złotych.

Po okresie rozliczeniowym, który wynosi miesiąc, mamy jeszcze 20-26 dni na spłatę zadłużenia. Łącznie mamy ok. 50 dni na spłatę zobowiązań i w tym okresie nie płacimy  odsetek, jest to czas bezodsetkowy.

Po upływie czasu bezodsetkowego za każdy dzień zwłoki ze spłatą zadłużenia płacimy odsetki, które mogą sięgać nawet 18%.

Należy pamiętać o tym, że okres bezodsetkowy dotyczy tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych, a więc wtedy kiedy płacimy kartą w sklepie lub internecie. Jeśli zdecydujemy się na wypłatę gotówki z karty kredytowej, to odsetki naliczane są odrazu.

Dla kogo karta kredytowa?

Karta kredytowa zalecana jest osobom, które mają regularne wpływy na swoje konto, dzięki którym będą w stanie regulować zobowiązania na karcie kredytowej. Nie jest dobrym pomysłem ratowanie się kartą kredytową w sytuacji kiedy toniemy w długach, ponieważ bardzo szybko można popaść w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Kontrolowane i odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej może okazać się bardzo wygodnym środkiem płatniczym. Zalety posiadania karty kredytowej, to między innymi:

  1. Wygoda.

Nie ma potrzeby noszenia ze sobą gotówki, którą można zgubić lub zostać okradzionym. Tak naprawdę nie trzeba posiadać nawet własnych środków na koncie, aby korzystać z karty kredytowej.

  1. Płatności za granicą

Kartą kredytową można płacić za granicą i nie martwić się o to, że nie mamy zagranicznej waluty, ponieważ podczas płatności kartą waluta zostanie automatycznie przewalutowana.

Możemy w ten sposób płacić za rezerwację hotelu, wynajem samochodu, oraz płacić za różne atrakcje i robić zakupy w sklepach.

  1. Budujemy wiarygodność kredytową

Jeśli w sposób odpowiedzialny korzystamy z karty kredytowej i na czas spłacamy swoje zobowiązania, to budujemy swoją historię kredytową i w przyszłości łatwiej będzie nam starać się o kredyt lub zwiększenie limitu na karcie kredytowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here