Znajomość liczb w dzisiejszych czasach jest niezbędna do tego, by nie dać się oszukać, prowadzić własny biznes lub efektywnie oszczędzać. Praktycznie w każdym zawodzie zderzyć się można z różnymi formami danych, wzorami czy zależnościami. Świat kręci się wokół pieniędzy, dlatego warto być ekspertem finansów i rachunkowości. Oto zestawienie przedmiotów i możliwości zatrudnienia po ukończeniu tego kierunku.
Podstawy kierunku Finanse i rachunkowość
Specjalista może pochwalić się szeroką wiedzą za zakresu makro i mikroekonomii, matematyki finansowej, przedsiębiorczości i statystyki. Umie również przedstawić w czytelny sposób wykresy i zrozumiale je omówić. Zna techniki argumentacji i komunikacji oraz nie boi się negocjować. Tego wszystkiego można nauczyć się na studiach. Warto wybrać taką uczelnię, której program studiów jest bogaty w przedmioty związane nie tylko stricte z finansami i rachunkowością, ale także ekonomią i prowadzeniem firmy. Dodatkowo wszelkie akredytacje podnoszą prestiż uczelni i wpływają na jej wiarygodność. Przykładem takiej placówki jest Grupa Uczelni Vistula, która może pochwalić się akredytacją ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants). Dzięki niej wszyscy absolwenci kończący studia mają tytuł specjalisty międzynarodowej klasy z zakresu Corporate Financial Managemen (więcej na stronie www.vistula.edu.pl). Finanse i rachunkowość prowadzone są przez kadrę doświadczonych profesorów, których kariera związana była z m.in. z KNF, Departamentem Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki czy Narodowego Banku Polskiego. To świadczy o ich kompetencji i rzetelnej, świeżej wiedzy, którą mogą przekazać studentom. Przyda się ona również po wybraniu specjalizacji, kiedy w bardziej szczegółowy sposób będą omawiane pewne zagadnienia związane już z konkretnym tematem.
Zatrudnienie czeka na każdym rogu
Absolwent finansów i rachunkowości nie musi martwić się o etat. Znajomość wzorów na popyt, podaż, elastyczność cenową czy umiejętność prowadzenia ksiąg rachunkowych lub controllingu marketingowego otwierają drzwi wielkich korporacji. Z przyjemnością na rozmowę kwalifikacyjną zapraszać będą pracodawcy z biur rachunkowych czy doradztwa podatkowego. Również takie instytucje jak banki, firmy leasingowe, kancelarie prawne i komornicze z pewnością zatrudnią osobę z wyżej wymienionym tytułem. Założenie własnej działalności również nie przysporzy problemów. Panowanie nad własnymi wydatkami i oszczędnościami zwykle należy do najtrudniejszych rzeczy.
Finanse i rachunkowość pozwolą uporządkować wszelkie wydatki i zaplanować przyszłe inwestycje. Warto zaznaczyć też, że kierunek ten jest bardzo przyszłościowy i eksperci w tym zakresie będą zawsze potrzebni w firmach czy na uczelniach. Gospodarka i ekonomia cały czas się rozwijają, toteż w działach sprzedaży, marketingu, księgowości i controllingu taka osoba jest niezbędna, by organizacja funkcjonowała dobrze. Wybierając finanse i rachunkowość można być pewnym wysokich zarobków, stałej posady oraz prestiżu płynącego z wiedzy i cennych umiejętności. Dlatego warto uwzględnić go przy wyborze studiów.