Zarobki programisty

0
1552
zarobki programisty

Dzisiejsze zapotrzebowanie na rynku pracy często sprawia, że wykształcenie wielu osób staje się mniejszym atutem. Z roku na rok notuje się większą liczbę osób z wyższym wykształceniem. Niemniej jednak sam tytuł magistra nie zapewnia dobrze płatnej pracy. Wiele zależy też od ukończonego kierunku, jednak wydaje się, że wraz z rosnącą liczbą dyplomów wyższe wykształcenie jest w pewien sposób deprecjonowane. Nie można również podważyć tego, że wraz z biegiem czasu zmienia się również popyt na pracę. Całość uzależniona jest oczywiście od tego, jakich rąk do pracy potrzebują pracodawcy. Obecnie, zresztą już od kilku lat, często poszukiwani są informatycy. Jest to dziedzina szybko rozwijająca się, w związku z czym poszerza ona swoje kręgi. Informatyk nie jest równy informatykowi. Do pracy poszukiwani są administratorzy sieci, programiści, czy graficy. Wśród powszechnej opinii panuje przekonanie, że wśród informatyków to właśnie programiści są najlepiej opłacanymi specjalistami. W związku z tym powstaje pytanie, jakie są zarobki programisty?

Zarobki programisty

zarobki programistyOdpowiedź nie może być jednoznaczna. Co więcej, ciężko wskazywać tutaj na pewne „widełki” w zarobkach, ponieważ czynników determinujących wysokość pensji jest mnóstwo. Najwięcej zależy od doświadczenia oraz umiejętności programisty. Im dłużej taki specjalista jest na rynku, tym większego wynagrodzenia może oczekiwać. Zarobki programisty są jednak uzależnione również od miejsca zamieszkania oraz tego, dla jakiej organizacji świadczy pracę. Istnieje również duża grupa osób prowadzą własną działalność gospodarczą. Takie osoby działają na zlecenie i ich zarobki są często nieprzewidywalne. Niemniej jednak nawet początkujący programista może liczyć na pensje wyższą niż minimalna krajowa. Wraz z nabywaniem doświadczenia zawodowego, jeśli awansuje na wyższe stanowiska, jego pensja rośnie dość dynamicznie. Dyrektorzy, czy kierownicy firm mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu ponad dziesięciu tysięcy złotych. Warto zauważyć, że programiści również różnią się pod kątem specjalizacji, czyli języka w którym programują. To również wpływa na wysokość wynagrodzenia.

Jak znaleźć pracę w zawodzie programisty?

Branża IT stale i dynamicznie się rozwija. Programiści zaś są jednymi z najbardziej pożądanych fachowców na rynku pracy. Jak jednak znaleźć pracę w tym zawodzie? Zakładamy, że do tej pory nie miałeś nić wspólnego z programowaniem, i nagle na fali informacji jakie docierają do ciebie z mediów postanowiłeś próbować swoich sił w programowaniu. Od czego powinieneś zacząć? Przede wszystkim pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać powinno być zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Obecnie jest organizowanych mnóstwo kursów dla początkujących programistów. Wystarczy określić jaki język programowania będzie nas interesował i zapisać się na odpowiedni kurs. Języków programowania jest mnóstwo – od programowania pascal, przez cnc, po vba. A to tylko niektóre przykłady.

Warto podkreślić, że również zapotrzebowanie na specjalistów w zależności od języka programowania rozkłada się różnie. Kiedy więc poznasz już jeden język programowania, to warto uczyć się następnych. Wówczas będziemy bardziej pożądani na rynku pracy przez potencjalnych pracodawców. Oczywiście takie kursy nie są organizowanie za darmo. Swoje musisz zapłacić, choć wydaje się, że korzyści z zarobków pozwolą ci na szybki zwrot z takiej inwestycji. Jednak jeśli nie dysponujesz odpowiednią gotówką, to warto abyś złożył wizytę w urzędzie pracy. Jest szansa, że załapiesz się na jakiś darmowy kurs związany z programowaniem. Musisz jednak wiedzieć, że programowania można nauczyć się również samodzielnie.

zarobki programistyJednak wówczas nie dysponujesz żadnym dokumentem potwierdzającym twoje kwalifikacje. Poszukiwania pracy w zawodzie programisty warto zacząć od internetu. Na portalach ogłoszeniowych można bowiem znaleźć mnóstwo ciekawych ofert pracy dla programistów. Kiedy już znajdziesz odpowiednią ofertę wystarczy wysłać CV i czekać na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli jednak nie otrzymasz informacji zwrotnej, nie powinieneś się zrażać. Zwyczajnie było wielu chętnych na to akurat miejsce. Jednak podaż na usługi programistów jest tak duży, że warto dalej wysyłać swoje CV.

Praca w zawodzie programisty – czy warto?

Czy jednak warto szukać pracy w zawodzie programisty? Czy kariera w branży IT to szansa na rozwój? Wcześniej wspomnieliśmy o zarobkach programisty. Na podstawie ich wysokości można stwierdzić, ze pod tym względem praca w zawodzie programisty jak najbardziej się opłaca. Jednak nie tylko wysokie zarobki są kuszące dla młodych osób poszukujących pracy. Praca w branży IT to również szansa na stały rozwój i kontakt z nowoczesnymi technologiami. To również okazja do stworzenia czegoś niepowtarzalnego i praktycznego zarazem. Niewątpliwie praca w takich charakterze może przynieść wiele satysfakcji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here