Jak zostać programistą

0
2261
jak zostać programistą

Doświadczenie zawodowe sprawia, że pracownik może liczyć na awans w strukturach firmy, wzrost wynagrodzenia, czy większą możliwość podejmowania autonomicznych decyzji. Dłuższy staż na rynku pracy w obrębie danego zawodu może jednak prowadzić równie dobrze do wypalenia zawodowego. Taka sytuacja ma miejsce w momencie, gdy traci się powoli zapał do wykonywanej pracy na skutek braku daleko idących efektów. Niemniej jednak nie można generalizować pojęcia wypalenia zawodowego, bowiem jest ono zdecydowanie bardziej obszerne. Może jednak zdarzyć się tak, że osoba analizująca rynek pracy postanawia podjąć decyzję o przebranżowieniu na przykład że względu na możliwość osiągania wyższych dochodów. Dzisiejszy świat obraca się w głównej mierze wokół technologii. W związku z tym decyzja o zmianie zawodu często idzie w kierunku informatyki. W takim momencie może pojawić się pytanie, jak zostać programistą?

Jak zostać programistą?

jak zostać programistąOsoba z wielkimi aspiracjami nie powinna jednak zastanawiać się jak zostać programistą, ale w jakim czasie może się nim stać. Konieczne jest zaplanowanie pewnych kroków, które ułatwią osiągnięcie celu. Po pierwsze należy zastanowić się, jakie są motywy kierujące do zmiany zawodu, ewentualnie dlaczego ktoś chce zajmować się programowaniem. Po drugie, aby ułatwić sobie osiągnięcie celu dobrze jest zapisać pewne etapy, które należy realizować, aby finalnie być przygotowanym do wykonywania zawodu. Z pewnością jedną z najtrudniejszych decyzji jest wybór języka programowania.

Warto w tym celu prześledzić fora tematyczne oraz trendy na rynku informatycznym. Dobrze jest przewidzieć przyszłe ruchy, ponieważ nauka programowania zajmie pewien okres czasu. Następnie należy zaopatrzyć się w wymagane do nauki materiały i przede wszystkim regularnie studiować literaturę. Takie działanie, w połączeniu z ćwiczeniami pozwoli wyjść od najprostszych rzeczy, które nie zaburzą naturalnego toku nauki. Jeśli jest taka możliwość, warto również rozważyć rozpoczęcie studiów na kierunku informatyka. Studia pomogą z pewnością rozwiać wiele wątpliwości pojawiających się na różnym etapie edukacji.

Jak znaleźć pracę w zawodzie programisty?

Kiedy już uzyskasz odpowiednie umiejętności i posiądziesz odpowiedni zakres wiedzy, to możesz rozglądać się za pracą w zawodzie programisty. Gdzie można szukać odpowiednich ogłoszeń? Przede wszystkim warto zajrzeć na różnego rodzaju portale ogłoszeniowe. Po wybraniu odpowiedniej zakładki przejdziemy do ofert pracy. Wystarczy wówczas, ze zaznaczymy opcję, że interesuje nas tylko praca programisty i od razu otrzymamy wszelkie aktualne oferty. Oczywiście jak już znajdziemy interesującą nas ofertę, powinniśmy pod wskazany adres mailowy wysłać swoje CV. Następnie już oczekujemy na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto podkreślić, że rynek pracy dla programistów jest dość łaskawy. Mamy bowiem aktualnie do czynienia ze sporą podażą na usługi programistów. Przedsiębiorstwa branży IT w dalszym ciągu potrzebują dopływu świeżej krwi do swojego personelu.

Nie ma co ukrywać – programiści są wręcz na rynku pracy rozchwytywani. Na dodatek nie trzeba dysponować jakimś naprawdę wysokim wykształceniem. Potrzebni do pracy są nawet osoby bez kierunkowych studiów wyższych. W zasadzie wystarczy ukończenie kursu z programowania, aby móc próbować szukać pracy w zawodzie. Ile czasu potrwa jeszcze tak dobra koniunktura na rynku pracy dla programistów? Ciężko ocenić – wydaje się jednak, że branża IT w dalszym ciągu ma jeszcze przed sobą szerokie pole do rozwoju. Wydaje się wiec, że zaczepienie się w tej branży i później stałe poszerzanie swoich umiejętności to ciekawy pomysł na karierę zawodową.

Zarobki programisty

jak zostać programistąW mediach tradycyjnych i w internecie można znaleźć wiele artykułów na temat zarobków programistów. Na ten temat krążą również legendy o opływających w luksusach specjalistach branży IT. Jak jednak wygląda rzeczywistość? Czy jest w tym choć odrobina prawdy? Jakiś pogląd na zarobki programistów daje nam bez wątpienia fakt dużej podaży na ich usługi. Skoro jest tak dużo chętnych do ich zatrudnienia, to muszą oferować niezłe warunki, aby ich ściągnąć do siebie. I w rzeczywistości warunki pracy i płacy w porównaniu z innymi zawodami są zdecydowanie lepsze. Nie oznacza to jednak, że wszyscy programiści zarabiają krocie. Od czego to zależy? Przede wszystkim od regionu kraju. Nie da się ukryć, ze programista w Warszawie zarobi znacznie więcej niż osoba wykonująca taki sam zawód choćby w Opolu. Również ważny jest stopień specjalizacji. Ważne jest czy znamy jeden język programowania, czy tez może więcej. Istotne jest również nasze doświadczenie w programowaniu. Zawsze jednak zarobki programisty w porównaniu do innych branż będą znacznie wyższe, dlatego tak warto jest wykształcić się w tym kierunku.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here