Programowanie neurolingwistyczne

0
1144
Programowanie neurolingwistyczne (w skrócie NLP) zostało wymyślone przez Johna Grindera oraz Richarda Bandlera, którzy NLP promowali jako metodę psychoterapii oraz możliwość samodoskonalenia.

Słowo programowanie w większości przypadków kojarzy nam się z informatyką, multimediami i komputerami. I nie jest to oczywiście bezpodstawne. Istnieje jednak pewien rodzaj programowania, który nie ma z tym nic wspólnego, a wiąże się z psychologią i rozwojem człowieka. Chodzi o programowanie neurolingwistyczne.

Programowanie neurolingwistyczne

Programowanie neurolingwistyczne (w skrócie NLP) zostało wymyślone przez Johna Grindera oraz Richarda Bandlera, którzy NLP promowali jako metodę psychoterapii oraz możliwość samodoskonalenia.Krótko mówiąc, są to różne strategie i techniki, które wpływają na wyobrażenia i umysł oraz modyfikują go. Co ważne, nie tylko nasz umysł, ale także może to wpływać na umysły innych osób. Programowanie neurolingwistyczne (w skrócie NLP) zostało wymyślone przez Johna Grindera oraz Richarda Bandlera, którzy NLP promowali jako metodę psychoterapii oraz możliwość samodoskonalenia.
W NLP chodzi głównie o stosowanie nawyków językowych, które mają duży wpływ na odbiorcę, jego percepcję, zachowanie oraz myślenie. Wydaje się to nierealne, ale według tej koncepcji naprawdę jesteśmy w stanie w znaczący sposób oddziaływać na drugiego człowieka.

Techninki programowania neurolingwistycznego

Do jednej z najbardziej znanych technik programowania neurolingwistycznego należy kotwiczenie. Działa ono w oparciu o bodźce i emocje. Metoda ta jest szczególnie przydatna w sytuacjach, które wywołują w nas strach i brak pewności siebie.
Inną metodą jest przeramowanie. Jest to zmiana tekstu w taki sposób, aby zachować jej sens. Zmienia się układ wypowiedzi. Metoda ta zakłada, że jeżeli ciągle myślimy o samych przykrych rzeczach, które mogą nas spotkać i boimy się ich, bardzo możliwe jest, że rzeczywiście te rzeczy nam się przytrafią. Należy pamiętać, że umysł nie zna słowa „nie”. Dla umysłu zdanie „nie chcę być chory” znaczy dokładnie to samo, co „chcę być chory”. Trzeba więc zmienić tę wypowiedź, nie zmieniając jej sensu logicznego. W tym wypadku najlepszą opcją będzie po prostu: „chcę być zdrowy”.
Należy też wspomnieć, że programowanie neurolingwistyczne posiada bardzo wielu przeciwników. A to z tego względu, że techniki te umożliwiają manipulację drugą osobą bez jego świadomości, co uważa się za nieetyczne i niemoralne, więc odradza się stosowania tych metod.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here