Programista na własnej działalności gospodarczej

0
903
Programista na własnej działalności gospodarczej

Programista to zawód dający wiele możliwości na rynku pracy. Dla początkującego programisty najważniejsze jest zdobycie doświadczenia. Najłatwiej zdobyć je w firmach które realizują ciekawe projekty, od ludzi którzy posiadają doświadczenie oraz chętnie się nim dzielą. Gdzie proces wytwarzania oprogramowania jest usystematyzowany.
Są dwa typy działalności, które dają programistom możliwość pracy.

Programista na własnej działalności gospodarczej

Programista na własnej działalności gospodarczejTaki programista będzie świadczył usługi na rzecz jednego klienta. Jest on związany umową z danym kontrahentem. Często w zawarciu takiej umowy pośredniczy jakaś duża firma, która ma podpisane umowy z firmami, poszukującymi specjalistów. Pośrednik deleguje swoich kontrahentów. Taki wydelegowany programista podpisuje umowę z firmą pośredniczącą i świadczy usługi programistyczne. Pracuje zwykle w siedzibie firmy razem z innymi zatrudnionymi pracownikami, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Może również pracować zdalnie. Stawki wynagrodzenia na umowie B2B są zwykle wyższe ok 20-40% niż na umowie o pracę. Wynagrodzenie uzależnione jest także od doświadczenia, umiejętności oraz predyspozycji kandydata.

Freelancer programista

Ta opcja również wymaga założenia działalności gospodarczej. Specyfika pracy różni się tym, że taka osoba sama poszukuje sobie zleceń. Wybiera tylko takie z którymi chce pracować. Freelancer ma więcej różnorodnych projektów dla różnych kontrahentów. Nie pracuje w sztywnych ramach czasowych, a co za tym idzie – nie ma stałego źródła dochodu.
Można połączyć te dwie ścieżki kariery; praca dla korporacji oraz dodatkowe zlecenia.
Największym plusem w pracy programisty na własnej działalności gospodarczej są wysokie zarobki. Ponadto niektóre zakupy można wliczać w koszty a dodatkowo odliczać sobie VAT. Niekwestionowanym plusem jest także możliwość pracy zdalnej oraz duża elastyczność grafiku.
Do minusów takiej formy zatrudnienia zaliczyć trzeba konieczność opłacania składek ZUS oraz rozliczania VATu. Choć czynności te nie należą do trudnych to jednak nakładają na przedsiębiorcę dodatkowy obowiązek, wymagają czasu oraz poszerzania wiedzy. Brak przywilejów wynikających z Kodeksu Pracy. W ramach kontraktu B2B programista zarabia tylko wtedy gdy wykonuje prace.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here