Czym jest technologia cloudcomputing?

0
1606
Czym jest technologia cloudcomputing?

Technologia, która ułatwi przetwarzanie i przechowywanie danych w Twojej firmie? Cloudcomputing to rozwiązanie, które pozwoliło na spore oszczędności, a także na ułatwienie pracy w wielu przedsiębiorstwach.

Chmura obliczeniowa – rewolucja w przetwarzaniu i przechowywaniu danych

Cloudcomputing możemy przetłumaczyć na język polski jako „chmura obliczeniowa”. To system przechowywania i przetwarzania informacji, którego innowacyjność polega na outsourcingu bazy danych. W praktyce oznacza to tyle, że dane nie są magazynowane na serwerach firm a w chmurze – wirtualnej przestrzeni. Poszczególne elementy sieci jak komputery, laptopy czy telefony stają się narzędziami, które pozwalają dotrzeć do informacji zgromadzonych w zewnętrznym obszarze.

Zalety cloudcomputing

Firmy coraz częściej wykorzystują możliwości cloudcomputing do swoich celów. Nic w tym dziwnego, takie rozwiązania generują wiele korzyści. Do naczelnej triady zalet możemy wliczyć bezpieczniejsze przechowywanie, łatwiejszą obsługę, a także efektywniejszy transfer informacji. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te działające w branży e-commerce, często mają problem z serwerami. Przeciążenia paraliżują pracę i tym samym utrudniają osiąganie wyników, a także zysków. Chmura obliczeniowa jako zewnętrzna baza danych eliminuje takie niedogodności. Nie będzie potrzeby wygospodarowywania miejsca na serwerownię. Poza tym obecność tego rodzaju urządzeń wiąże się z kosztami eksploatacyjnymi, a cloudcomputing nie. Cały obowiązek usług IT przechodzi na zewnętrzny podmiot organizacyjny. Specyfika chmury i zasady korzystania z jej potencjału są zależne od dostawcy, który oferuje nam technologię cloudcomputing.

Jakie są rodzaje cloudcomputing?

Cloudcomputing ma swoje rodzaje, które różnią się między sobą specyfiką. Wyróżniamy:

  • Chmury prywatne – są dedykowane dla określonego przedsiębiorstwa. Mogą nią administrować specjaliści z działu IT lub zewnętrzna firma.
  • Chmury publiczne – oferują je ogólnodostępni dostawcy tacy jak Amazon Web Services czy Google Cloud Platform.
  • Chmury hybrydowe – to konglomerat właściwości chmury prywatnej i publicznej.

Modele chmur obliczeniowych

Cloudcomputing to nie tylko magazynowanie, ale także przetwarzanie danych. Dlatego w obrębie usługi są tworzone coraz to nowe możliwości. Jednym z przykładowych modeli może być CaaS (ang. Communications as a Service), gdzie firma oferująca usługę dostarcza klientowi platformę pod telekomunikacyjne środowisko aktywności zawodowej. Innym modelem jest PaaS (ang. Platform as a Service). W tym przypadku usługodawca umożliwia klientowi korzystanie z dostosowanych pod jego potrzeby aplikacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://www.finitec.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here