Scratch programowanie

0
1038
Scratch programowanie

Informatyka w dzisiejszym świecie jest bardzo dynamicznie rozwijającą się i przyszłościową dziedziną. W zalewie codziennej elektroniki po prostu nie można pozostać w tyle i nie wiedzieć, jak się nią sprawnie posługiwać. Kariera w branży IT to również bardzo dochodowe zajęcie. Zawodów do wyboru w tej dziedzinie jest wiele – od prostej obsługi urządzeń komputerowych, przez ich konstruowanie, aż do administracji i programowania. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, szczególnie jeśli przy okazji komputery są jego hobby.

Scratch programowanie

Najlepiej swoje umiejętności w dziedzinie informatyki rozwijać od jak najmłodszych lat. Umożliwi to na przykład język scratch programowanie w którym jest bardzo proste i przypomina dobrą zabawę. Scratch to język wizualny, którego pomysłodawcą i twórcą jest Mitchel Resnick z MIT. Jego zamiarem było stworzenie metody programowania, która nie zniechęci dzieci, a przeciwnie, będzie na tyle atrakcyjna, że uczenie stanie się zabawą. Scratch jest językiem obiektowym i wizualnym.

Scratch programowanieW zestawie znajdziemy w pełni graficzny edytor, w którym dzieci tworzą kod. Nie posiada on edytora tekstowego, a każda komenda języka przypomina klocek kolorowych puzzli. Tworząc program, klocki łączy się ze sobą. Pomimo prostego wyglądu, język ten posiada całkiem spore możliwości i zorientowany jest głównie na tworzenie prostych gier, emulację ruchu i zależności pomiędzy obiektami graficznymi. Sam język to dopiero połowa projektu. Równolegle z nim powstała strona społecznościowa w sieci. Korzystają z niej użytkownicy-programiści z całego świata. Można tam wysłać swój własny program, który zostanie oceniony przez innych użytkowników Scratch’a. Dzieci mogą pobrać programy innych, zanalizować je, porównać ze swoimi, a także wykorzystać pomysły w pisaniu kolejnych. Strona umożliwia też uruchamianie kodu stworzonego przez innych programistów – czyli głównie granie w liczne odmiany gier.

Scratch okazał się znakomitym pomysłem i odniósł wielki sukces. Również polskie szkoły masowo wprowadzają go do programu informatyki, jako świetne narzędzie do wzbudzenia w dzieciach zainteresowania programowaniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here