Programowanie robotów

0
1165
Programowanie robotów

Roboty odkąd tylko pojawiły się w naszej świadomości rozbudzały wyobraźnię. Powstało wiele filmów oraz książek na ich temat, choć w większości przedstawiają jedynie nasze rozmarzone wyobrażenia na ich temat. Na pewno każdy kojarzy pocieszne droidy z „gwiezdnych wojen” czy zabójcze maszyny z „Terminatora”. Również filmiki udostępniane przez Boston Dynamics, przedstawiające coraz lepiej przemieszczające się ustrojstwa, cieszą się olbrzymią popularnością w sieci.

Programowanie robotów

Programowanie robotówRzeczywistość okazuje się nieco inna, choć w podobnym stopniu zaskakująca. Roboty szturmem wkroczyły w wiele dziedzin naszego życia i zagościły w nich na dobre. Domy wielu z nas sprzątane są przez samobieżne odkurzacze, a gotowanie obiadu nieraz sprowadza się do wsypania składników do maszyny, która wykonuje za nas większość pracy. Większość z przedmiotów codziennego użytku jest tworzona w zautomatyzowanych fabrykach, gdzie roboty przez dwadzieścia cztery godziny na dobę produkują dla nas dobra. W wielu krajach ostrzega się nawet przed bezrobociem wywołanym automatyzacją wielu dziedzin przemysłu. To jednak dopiero początek zmian, jakie nas czekają. Prawdopodobnie już za kilkanaście lat również nasze samochody staną się samodzielne, a my zyskamy jeszcze więcej wolnego czasu. W związku z tym coraz większą pozycję na rynku pracy zyskują osoby zajmujące się tworzeniem robotów oraz oprogramowania do nich.

Zapotrzebowanie na programistów

Programowanie robotów staje się na tyle popularne, że kierunek o takiej nazwie można znaleźć na wielu uczelniach technicznych. W związku z ciągłym rozwojem tej branży poszukiwanych jest coraz więcej specjalistów zajmujących się programowaniem urządzeń. Automatyzacja wielu dziedzin życia wciąż postępuje, więc zapotrzebowanie będzie stale wzrastać. Organizowane są już nawet kursy dla dzieci, podczas których uczą się one tworzyć roboty z klocków lego, aby następnie za pomocą komputera nadawać im życie. Oczywiście nie jest to proste zajęcie i wymaga wiele nauki i praktyki, jednak efekty często wynagradzają włożony trud zarówno na polu zawodowym, jak i ekonomicznym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here