Programowanie avr

0
1164
Programowanie avr

Temat programowania mikrokontrolerów jest dość popularnym hobby wśród początkujących jak również nieco bardziej zaawansowanych elektroników. Wynika to z prostej przyczyny, iż jest to zajęcie bardzo tanie, a przy tym dające mnóstwo satysfakcji z tworzenia. Mikrokontrolery są to w pełni funkcjonalne miniaturowe mikrokomputery zawierające w jednym zintegrowanym układzie kompletny zestaw podzespołów niezbędny do zbudowania w pełni funkcjonalnego środowiska, a więc procesor, pamięć operacyjną RAM, pamięć flash oraz układy komunikacyjne wejścia/wyjścia.

Programowanie avr

Programowanie avrJednymi z najpopularniejszych typów tego rodzaju układów są mikrokontrolery AVR wyprodukowane przez firmę Atmel. Wynika to z ogromnej prostoty ich budowy oraz uruchamiania, a także niskich kosztów tworzenia dość zaawansowanych układów bez konieczności wytrawiania płytek drukowanych. Mikrokontrolery tego rodzaju mogą służyć jako sterowniki różnego typu urządzeń, zależnie od naszych potrzeb. Do ich zaprogramowania potrzebny jest dodatkowy układ programatora, w którym umieszczany jest mikrokontroler, a następnie podłączany jest do interfejsu komunikacyjnego komputera (dzisiaj najczęściej jest to port USB, dawniej zwykle port szeregowy RS-232). Układ programatora jest bardzo tani w zakupie, możliwe jest także wykonanie go we własnym zakresie.

Środowisko Bascom

Programowanie AVR jest możliwe w różnych środowiskach od najłatwiejszych do nauczenia jak Bascom, opierający się na prostym, choć nieco już archaicznym języku Basic, poprzez język C, będący poprzednikiem, ale bardzo zbliżonym do ciągle popularnego C++, aż do assemblera, który jest zdecydowanie najtrudniejszy do nauki, jednak daje największą kontrolę nad układem. Wybór środowiska jest zależny od naszych preferencji i potrzeb. Dodatkowo w internecie mamy dostęp do rozbudowanej pomocy oraz szeregu forów skupionych na temacie mikrokontrolerów. Do zaprogramowanego mikrokontrolera możemy dołączyć szereg urządzeń peryferyjnych takich jak wyświetlacze ciekłokrystaliczne, układy oświetleniowe, kodery dźwięku czy zegary taktujące. W ten sposób, niskim kosztem możemy samodzielnie tworzyć dość zaawansowane sterowniki urządzeń różnego typu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here