Montaż klimatyzacji domowej – na co zwrócić uwagę wybierając wykonawcę?

0
478

Decyzja o zakupie domowej klimatyzacji podjęta, teraz czas na montaż. Samodzielne instalowanie, jeśli się na tym nie znamy, lepiej sobie odpuścić, możemy nie tylko zniszczyć urządzenie, ale też zaszkodzić swojemu zdrowiu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy montującej. Jak jednak wybrać odpowiedniego wykonawcę w gąszczu rozmaitych usługodawców? Oto kilka wskazówek, na co na pewno należy zwrócić szczególną uwagę.

Porównanie ofert kilku wykonawców

Często różnice w cenie za usługę montażu klimatyzacji mogą być naprawdę duże. Warto więc, zanim zdecydujemy się na jakąś firmę, porównać jej ofertę z innymi instalatorami klimatyzacji. Oczywiście cena to nie wszystko, dużo istotniejsza jest jakość, nie powinniśmy więc kierować się jedynie kosztem. Dość łatwo możemy zorientować się, czy dana firma proponuje nam naprawdę dobry poziom usługi za dobrą cenę czy tylko bazuje na niskiej cenie i wykonuje swoją pracę nierzetelnie.

Przydatne tutaj mogą okazać się opinie o firmach w Internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowo klimatyzacja i dodać miasto, np. „klimatyzacja Sosnowiec”, czy „klimatyzacja Kraków”, w zależności, gdzie mieszkamy, a następnie prześledzić strony i rekomendacje klientów, a także negatywne opinie o poszczególnych firmach.

Doświadczenie wykonawcy

Najlepiej wybierać firmy mogące się pochwalić udokumentowanym doświadczeniem w zakresie montażu klimatyzacji. Idealnie byłoby, gdyby było to doświadczenie przy instalowaniu dokładnie takich modeli, jaki mamy do założenia. Niejednokrotnie można bowiem spotkać osoby deklarujące znajomość tematu, a później okazuje się, że montaż wcale nie przebiega jak należy.

Niektóre firmy zamieszczają swoje portfolio, rekomendacje od klientów na swoich stronach internetowych lub nawet zdjęcia wykonanych przez siebie konkretnych realizacji. Jeśli jednak tego rodzaju rzeczy tam nie ma, zawsze można o nie zapytać. Doświadczenie poszczególnych firm możemy również ze sobą porównywać, między innymi w Google, wpisując odpowiednie zapytania (np. „montaż klimatyzacji Katowice”, czy „montaż klimatyzacji Mikołów opinie”, itp.).

Uprawnienia

Jeszcze bardziej od doświadczenia liczy się profesjonalizm. Wybierając firmę do montażu klimatyzacji domowej, dobrze jest zapytać, czy pracownicy posiadają odpowiednie uprawnienia i certyfikaty. W przypadku klimatyzacji ważne są uprawnienia SEP, certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego oraz dokumenty od producentów klimatyzacji. Dzięki współpracy z certyfikowanymi wykonawcami nie ryzykujemy, że utracimy gwarancję na urządzenie klimatyzacyjne. Montaż przez firmę bez odpowiedniego certyfikatu od producenta skutkuje bowiem brakiem gwarancji.

Dwa w jednym

Najlepszym wyborem będzie taki wykonawca, który oprócz usługi samego montażu będzie mógł zaproponować nam serwisowanie zamontowanej przez siebie klimatyzacji. Każde urządzenie klimatyzacyjne powinno być co pewien okres sprawdzane. Zwykle zaleca się wykonywać serwis dwa razy w roku – sprawdzane są filtry, sterowniki, przewody itd. To, czy dana firma dysponuje usługami serwisowania można łatwo zweryfikować, chociażby internetowo (poprzez wyszukiwanie słów kluczowych: serwis klimatyzacji plus miasto, np. „serwis klimatyzacja Jaworzno”).

Precyzja

W montowaniu klimatyzacji zdecydowanie liczy się dokładność. Należy stawiać więc na rzetelnych instalatorów, którzy nie wykonują swojej pracy byle jak, w pośpiechu. Dzięki dobremu wykonaniu montażu minimalizujemy ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów później.

Terminowość

Firma montująca klimatyzacje domowe powinna również cechować się terminowością. Nic bardziej nie utrudnia wykończenia domu czy mieszkania lub remontu niż ciągłe czekanie na danego wykonawcę. Poza tym często jesteśmy poumawiani już z innymi ekipami i rodzą się niepotrzebne kłopoty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here