Jakie oświetlenie zamontować w akwarium?

0
499
akwarium

Oświetlenie do akwarium

Piękne i efektowne akwarium to nie tylko odpowiednio dobrane ryby i rośliny. Równie ważne jest, by wybrać i zamontować odpowiednie oświetlenie. Obecnie najbardziej popularnym sposobem na oświetlenie akwarium jest wybór oświetlenia led. Jest ono proste do wykonania, dosyć tanie oraz bardzo efektowne. Wybierając odpowiednie źródło światła musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Pierwszym z nich jest wielkość naszego akwarium, zarówno szerokość jak i wysokość. Jest to istotne, gdyż od tego zależy ile źródeł światła powinniśmy zamontować. Kolejnym kryterium jest rodzaj roślinności jaką posiadamy w swoim zbiorniku. Im więcej roślin, tym więcej źródeł światła powinniśmy im zapewnić. Jeśli natomiast w naszym akwarium nie posiadamy żywych roślinek, światła możemy zainstalować odpowiednio mniej. Światło bowiem jest istotne w procesie fotosyntezy. Rośliny wodne, tak jak i te lądowe nie byłyby w stanie rosnąć odpowiednio bez światła. Montując oświetlenie w akwarium nie warto zapominać o dekoracyjnym aspekcie. Nasz zbiornik jest bowiem ozdobą pomieszczenia i warto to podkreślić odpowiednim źródłem światła.

Jakie oświetlenie led warto wybrać

Najważniejsze jest, by dobrać odpowiednią ilość oświetlenia do wielkości naszego akwarium. Oczywiście im większy zbiornik, tym więcej światła będziemy potrzebować do jego oświetlenia. Istnieje wiele rozwiązań na efektowne oświetlenie naszego akwarium. Najbardziej popularne są w tej chwili świetlówki ledowe, ale równie dobrze możemy zastosować specjalne taśmy led czy też moduły led. Aby wybrać odpowiednie oświetlenie musimy zastanowić się jakiej ilości światła potrzebujemy i o jakiej mocy. Projektując oświetlenie musimy również pamiętać, by wybrać odpowiednie źródła światła pod względem ich szczelności. Oświetlenie nie może bowiem zostać zawilgocone, gdyż znacznie skraca to ich żywotność. Należy wybierać oświetlenie o klasie szczelności co najmniej IP65. Jeśli natomiast chcemy, by oświetlenie stykało się z wodą musi mieć ono szczelność co najmniej IP68. Jest to bardzo ważna kwestia i warto o tym pamiętać.

Jakie oświetlenie warto wybrać?

Do dokładnego oświetlenia naszego akwarium najlepiej jest zamontować kilka źródeł światła. Najbardziej popularnym sposobem na oświetlenie zbiornika jest zamontowanie świetlówek led. To rozwiązanie jest dosyć tanie i energooszczędne. Możemy również wybierać spośród kilku barw światła i dobierać je w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Świetlówki podłączymy bardzo prosto, gdyż potrzebny nam jest jedynie zasilacz, który podłączymy do napięcia.

Na potrzeby innowacyjnych rozwiązań i tworzenia różnokolorowych, ciekawych aplikacji świetlnych stworzono tak zwane moduły led. Występują one w różnych odcieniach bieli oraz w kilku innych kolorach. Są to bardzo uniwersalne produkty, które możemy zastosować zarówno jakie główne oświetlenie akwarium, jak i jako oświetlenie dekoracyjne. Pozwalają stworzyć perfekcyjny efekt w krótkim czasie. Warto więc się nad nimi zastanowić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here