Jaki Internet wybrać? – oto jest pytanie. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Jeżeli stawiamy na prędkość i stabilność, to tu w parze powinny iść słowa Internet – światłowód, jeżeli mieszkamy na wsi – rozważmy „radiówkę”, a kiedy chcemy być online przez cały dzień i poza domem, zastanówmy się nad Internetem mobilnym.
Światłowód – co się za nim kryje?
Światłowód pozwala na korzystanie z Internetu z prędkością do 10 Gb/s. Specjaliści nie mają wątpliwości, że aktualnie taki wymiar to najszybszy komercyjny Internet stacjonarny w Unii Europejskiej i jednocześnie – około 20 razy bardziej dynamiczny w porównaniu z tradycyjnymi kablami. Ale nie tylko Internet = światłowód, bo jest to technologia, z której korzysta się również przy dostarczaniu telewizji w bardzo dobrej jakości oraz innych danych.
Dla przykładu, żeby nie być gołosłownym: kiedy mamy Internet, światłowód, film w wersji HD, który waży – powiedzmy – 4 GB, jesteśmy w stanie pobrać w… 60 sekund. To rewelacyjny wynik, nie do pobicia. Łącze światłowodowe stanowi świetne rozwiązanie również wtedy, gdy w domu z sieci korzysta jednocześnie kilka osób: ktoś ogląda online ulubiony serial, ktoś inny pobiera oraz wysyła sporej wielkości pliki, a trzecia osoba pracuje i buforuje dane. Co ważne, kiedy zdecydujemy się na Internet, światłowód, prędkość wysyłania danych oraz ich pobierania będzie taka sama. Trzeba jedynie zaopatrzyć się w modem, który sprosta światłowodowym prędkościom oraz transferom.
Tradycyjny kabel i jego właściwości
Tradycyjny Internet kablowy dostarczany jest do naszych mieszkań i domów z wykorzystaniem przewodów, które stosuje się do doprowadzania kablowej telewizji. Co to oznacza w praktyce? Z takiego Internetu skorzystamy tylko wtedy, kiedy w danym miejscu dostępna jest sieć kablowa. W tym przypadku musimy liczyć się też z tym, że tradycyjnego, kablowego Internetu może nam zabraknąć, kiedy wyjdziemy z laptopem na przykład do ogrodu. Poza tym tu prędkość wysyłania danych jest znacznie niższa (aż 10-krotnie) od prędkości ich pobierania.
Radiówka” w ostateczności
Kolejną opcją, jeżeli chodzi o dostarczanie Internetu, jest „radiówka”. Ma ona oczywiście swoje zalety i wady. Do pierwszych można zaliczyć to, że nie potrzeba tu jakichkolwiek kabli, a sama instalacja jest prosta i szybka. Z kolei grupa wad jest zdecydowanie większa, a należą do niej takie mankamenty jak: ograniczony obszar działania, zakłócenia spowodowane warunkami atmosferycznymi (gwałtowne burze bądź deszcze), ale też m.in. grubymi ścianami, czy sporadyczny brak stabilności sieci. Trzeba jednak przyznać, że jest to dobre rozwiązanie, kiedy mieszkamy na wsi bądź w mniejszej miejscowości, gdzie nie możemy liczyć na przyłączenie do sieci kablowej.
Mobilny Internet – tak, ale…
Niewątpliwie cechą, która przyciąga nas do Internetu mobilnego, jest to, że możemy bez problemu z niego korzystać, kiedy jesteśmy poza miejscem zamieszkania lub pracy (chociaż osoby z małych miejscowości powinny upewnić się u operatora, że znajdują się w jego zasięgu). Z drugiej strony doskwierać nam może limit transferu danych (po jego wykorzystaniu nadal mamy Internet, ale tak wolny, że nie da się go bez nerwów używać), więc musimy przemyśleć, jak duże jest nasze zapotrzebowanie na korzystanie z sieci.