Pomoc prawna potrzebna jest zarówno firmom, jak i osobom fizycznym. Poszukując odpowiedzi na skomplikowane pytania z dziedziny prawa gospodarczego, administracyjnego, a nawet rodzinnego, warto zwrócić się o poradę do radcy prawnego.
Zawód zaufania publicznego
W naszym kraju radca prawny to przedstawiciel wolnego zawodu zaufania publicznego. Jest to prestiżowa profesja, której reprezentanci nie są nastawieni na bezwzględne osiąganie zysku, lecz na ochronę najważniejszych wartości, takich jak zdrowie, życie i interesy majątkowe. Każdy radca obligatoryjnie należy do samorządu, który sprawuje nadzór nad jego pracą. Dzięki temu na bieżąco wiadomo, czy poczynania danego radcy są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
Jak sama nazwa wskazuje do podstawowych obowiązków radcy prawnego zalicza się udzielanie porad prawnych. Zajmuje się on także sporządzaniem opinii i opracowywaniem projektów aktów prawnych. Często reprezentuje swoich klientów przed sądami oraz urzędami państwowymi jako pełnomocnik. Od kilku lat może on również występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Jak zostać radcą?
Warunki jakie należy spełnić, aby zostać radcą określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Na zdobycie uprawnień trzeba przeznaczyć co najmniej 8 lat. Konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych, a następnie odbycie trzyletniej aplikacji radcowskiej. Oczywiście kandydat powinien posiadać pełnię praw publicznych i pełną zdolność do czynności prawnych.
Uzyskanie tytułu radcy prawnego wiąże się z dużymi kosztami. W pierwszej kolejności należy uiścić opłatę za egzamin wstępny. Opłata roczna za aplikację radcowską w 2020 r. wynosi 5850,00 zł. Aplikacja kończy się egzaminem, za który również należy zapłacić. Po zdanym egzaminie dana osoba wpisywana jest na listę radców prawnych, z tym także związana jest opłata.
Czym różni się radca prawny od adwokata?
Zarówno adwokat, jak i radca prawny zaliczają się do grupy zawodów prawniczych. Obowiązki zawodowe obu profesji od kilku lat pokrywają się w tak dużym stopni, że rozważane jest ich połączenie. Droga do uzyskania uprawnień również jest bardzo podobna w obu zawodach.
Obecnie jedyną znaczącą różnicą pomiędzy radcą prawnym a adwokatem jest fakt, że ten pierwszy może wykonywać swoje obowiązki w oparciu o umowę o pracę – wyjątek stanowi występowanie w roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.