Urządzenia grzewcze – kotły CO i ich pierwszy zakup do nowego domu

0
133
Urządzenia grzewcze

Prace wykończeniowe przy budowie nowego domu związane są również z koniecznością montażu systemu grzewczego. W przypadku możliwości podpięcia pod sieć miejską problem rozwiązuje się sam. Ale gdy dom nie ma z nią połączenia, trzeba wybrać, która opcja będzie najkorzystniejsza. Ze względów praktycznych i często finansowych większość inwestorów decyduje się na kotły centralnego ogrzewania.

Prostota instalacji

Taki wybór ma też techniczne uzasadnienie. Instalacja systemu centralnego ogrzewania opartego o piec opalany węglem, drewnem czy pelletem jest najprostsza ze wszystkich. Można ją podpiąć pod klasyczne przewody grzewcze, w tym chociażby tradycyjne rury albo podpiąć pod przewody kominowe, jeśli w domu znajduje się także kominek. Dodatkowo kotły CO są dostosowane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a podłączenie hydrauliki pod piec zajmuje dosłownie parę chwil.

Niskie koszty zakupu

Kupujący zwracają też uwagę na niewielką cenę, jaką trzeba zapłacić za podstawowy piec do CO na przykład kupowany w https://sklep.jarbud.opole.pl/, a która zamyka się często nawet w kilku tysiącach złotych. Oczywiście im bardziej rozbudowany i zaawansowany model, tym koszty te będą większe. Cenę podnosi między innymi automatyczny podajnik paliwa, dzięki któremu w środku nocy nie trzeba wstawać i dokładać do pieca. Nieco droższe są też modele wyposażone w grubsze i bardziej dokładne filtry powietrza, czyli kotły o wysokich parametrach ekologicznych.

Uniwersalne kotły CO

Dużą popularnością zwłaszcza na fali wspomnianego ekologizmu cieszą się piece CO o uniwersalnym charakterze. To te modele, w których palić można zarówno węglem i drewnem, jak i eko groszkiem o bardzo dużej wydajności cieplnej. Ważne jest, aby wybierać kotły CO o dużych właściwościach filtrujących, które są bezpieczne dla środowiska. Muszą też być wyposażone w termostat do regulacji temperatury oraz automatyczne zawory odcinające, które będą reagowały w chwili zbyt wysokiej temperatury wewnątrz pieca. Trzeba być jednak świadomym, że kotły do centralnego ogrzewania mają jedną wadę – niewłaściwie użytkowane, stare lub uszkodzone mogą być przyczyną zatrucia dymem. Dlatego jeśli mamy piec, który ledwo działa – dla własnego bezpieczeństwa warto go wymienić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here