Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec – co to oznacza dla polskiej gospodarki?

0
1754
Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec – co to oznacza dla polskiej gospodarki?

W Polsce pracuje już blisko 3 miliony Ukraińców.

Uproszczona procedura uzyskania pozwolenia na legalny pobyt i legalną pracę w naszym kraju umożliwiła naszym sąsiadom zza wschodniej granicy przyjazd i rozpoczęcie nowego życia w pełnym komforcie. Okazuje się jednak, że część z nich może już niedługo opuścić Polskę i wybrać jako miejsce swojego życia w Niemczech. Od Stycznia 2019 roku Niemcy otworzyli granicę dla obywateli spoza Unii Europejskiej, w tym właśnie Ukraińców. Co to oznacza dla Polski? Sprawdź już teraz.

Według oficjalnych statystyk z Polski wyjedzie w najbliższym czasie nawet milion Ukraińców. Pracownicy z Ukrainy nie ukrywają, że Niemcy dają im jeszcze większe szanse na lepsze warunki do życia. Tam czekają na nich przede wszystkim wyższe zarobki. Nie jest to dobra informacja dla polskich pracodawców. Przecież to właśnie Ukraińcy zaczęli łatać dziurę po Polakach, którzy wyjechali do pracy na Wyspy. Przez wiele lat brakowało rąk do pracy i to właśnie obywatele Ukrainy pozwolili polskim pracodawcom na wzmożony rozwój. Nie ma wątpliwości, że polska gospodarka dzięki nim jest w coraz lepszej kondycji. Czy wyjazd Ukraińców do Niemiec może nam zagrażać?

W tym temacie zdania są podzielone. Jedni specjaliści uznają, że Polska będzie nadal atrakcyjna dla obywateli Ukrainy i w najbliższym czasie znowu przyjedzie do nas duża ilość naszych sąsiadów ze Wschodu. Ci sami potwierdzają, że większość z nich planuje w Polsce pozostać i Niemcy nie są dla nich interesujące. Przeciwnicy tych teorii mają jednak zdanie odmienne. Ci twierdzą, że otwarta granica zachodnia to dla Ukraińców świetny wabik i z całą pewnością część z nich skorzysta z tej okazji i właśnie tam będą układać swoje nowe życie.

Zdanie polskich pracodawców

Polscy pracodawcy są pełni obaw. Ich zdaniem Ukraińcy są świetnymi pracownikami. Nie są roszczeniowi, sumiennie wykonują polecone obowiązki zawodowe. Polscy przedsiębiorcy są w stanie zmienić warunki ich zatrudnienia na te bardziej korzystne i chodzi tu przede wszystkim o zwiększenie ich zarobków, aby tylko Ukraińcy chcieli pozostać w naszym kraju. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że jeśli obywatele Ukrainy wyjadą z Polski, znowu zacznie brakować pracowników, co będzie wiązać się z brakiem możliwości rozwoju ich biznesu.

Cieszy jednak fakt, że aż 84% Ukraińców, którzy na stałe przyjechali do Polski w celach zarobkowych, potwierdza, że z całą pewnością poleca nasz kraj jako miejsce do pracy i codziennego życia. Bez wahania namawiają na przyjazd nie tylko pozostawione w ojczyźnie rodziny, ale również znajomych. Ogromna większość z nich to właśnie u nas planuje wieść bezpieczne i komfortowe życie. W Polsce wynajmują bądź kupują mieszkania, tutaj posyłają swoje dzieci do szkoły. Ważną informacją jest też to, że do Polski przyjeżdża coraz więcej studentów, którzy właśnie na naszych uczelniach chcą się kształcić. To oni w przyszłości będą rozwijać nasz rodzimy rynek pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here