Programowanie współbieżne

0
736
Programowanie współbieżne

Współczesne komputery posiadają cechę jaką jest wielowątkowość. Podczas trwania jednego procesu mogą wykonywać kilka zadań jednocześnie. Te zadania to wątek czyli program, który wykonuje się współbieżnie w obrębie jednego procesu. Przykładem bardziej to obrazującym może być sytuacja np. w której przeglądasz strony internetowe. W międzyczasie masz uruchomiony program antywirusowy działający w tle. Przy okazji słuchasz również muzyki za pomocą programu do tego dedykowanego.

Programowanie współbieżne

Programowanie współbieżneProgramowanie współbieżne działa na podobnej zasadzie. Aplikacja napisany przez programistę ma zestaw programów, które wykonują się równolegle. Przykładem jest system operacyjny wielowątkowy opisany wyżej. To nie koniec przykładów, może też za niego posłużyć pobieranie pliku za pośrednictwem przeglądarki. Pobieramy program zajęć ze strony internetowej uczelni, pojawi się okienko gdzie ma zostać plik zapisany i to wszystko. Reszta dzieje się w odrębnym wątku a my nadal mamy dostęp do strony internetowej lub przechodzimy po prostu na inną stronę. Nie blokuje nam to niczego.
Współbieżne programowanie wymaga od programisty wyobraźni i dyscypliny. Konieczne jest przewidzenie każdego możliwego scenariusza danej aplikacji czy interfejsu użytkownika. Dodatkowo niezbędna jest synchronizacja ich działania.
Podczas tworzenia danego programu jest większa elastyczność czyli łatwa modyfikacja celem dostosowania jej do potrzeby wykorzystania.

Aplikacje są coraz to bardziej złożone – mają dużo funkcjonalności

Niemożliwe by było do wykonania skupić się na nich wszystkich jednocześnie, dlatego koder tworząc może skupić się tylko na jednej funkcji a pozostałe tylko uruchomić niech działają w tle. W razi potrzeby zostaną zmodyfikowane by dostosowały się do pozostałych.
W Informatyce należy jeszcze odróżnić program bądź aplikacja od ich wykonania. Program to przepis to znaczy instrukcje do wykonania jakie mają być przeprowadzone. Co ma być najpierw wykonane, kolejność itp. Natomiast wykonanie programu to dynamiczny proces. Oznacza to, że w momencie napisania przepisu wykonujemy go, instrukcja po instrukcji lub kilka jednocześnie jako to jest w przypadku programowania współbieżnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here