Programowanie vba

0
753

W Excelu mamy do dyspozycji makra, tworzone w języku programowania VBA. Kiedy programowanie VBA jest przydatne? Na przykład kiedy chcemy dodać do programu przyciski wykonujące pewną czynność zamiast wykonywać ją samodzielnie.
Makra składają się z procedur pisanych w tak zwanych modułach. Ich wywołanie zawiera się w kodzie „Sub….() End Sub”. W miejscu kropek wpisuje się nazwę procedury. Przyciski tworzy się dowolnym kształtem wstawionym w Excelu i przypisaniem do niego makra.

Programowanie vba

Programowanie vbaFunkcje jakie stosujemy w ramach procedur są różne. Do podstawowych operacji na komórkach, jak wstawianie, usuwanie, kopiowanie, formatowanie służy np. funkcja „Range”, która w skrócie oznacza „zasięg”.
Jeśli chcemy, aby pojawiło się okienko z wiadomością stosujemy funkcję MsgBox”.
Przechodzenie do innych wierszy warunkuje funkcja „offset”.
I w końcu bardzo ważne definiowanie zmiennych odbywa się przez funkcję „Dim”. Pamiętajmy by zadeklarować odpowiedni typ zmiennych, np. typ „Byte” przechowuje tylko liczby od 0 do 255. Podczas gdy typ „Long” przechowuje dużo więcej liczb. Określenie zmiennych odbywa się poprzez kod „Dim…. as….”. W miejsce kropek wpisujemy odpowiednio nazwę i typ zmiennych.

Tworzenie tabel

Kolejnym elementem bardzo użytkowanym w Excelu, co również można stworzyć przez programowanie VBA, to tabele. Definiujemy ją przez „Dim nazwa_tabeli(liczba)”, gdzie pod określeniem „nazwa_tabeli” wstawiamy faktyczną nazwę tabeli, a pod określeniem „liczba” wpisujemy konkretną liczbę. Jeśli wstawimy liczbę 3, to tabela ma 4 elementy, gdyż licznik zaczyna się od 0. Tabele mogą mieć też oczywiście więcej wymiarów.
Bardziej zaawansowanym zagadnieniem są pętle, np. pętla „For… To… Next”. „For… To…” określa od jakiego do jakiego licznika pętla ma działać, czyli innymi słowy ile razy pętla ma działać. „Next” zwiększa wartość licznika. Często do pętli wstawia się funkcję warunkową „If… Then” czyli warunek który musi być spełniony, lub „If… Then… Else” czyli warunek i warunek alternatywny.
To są podstawowe funkcje jakie zawiera programowanie VBA. Ich dobre przestudiowanie wymaga sięgnięcia do obszerniejszej literatury i oczywiście praktyki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here