Programowanie php

0
820

Nauka tworzenia stron WWW jest podzielona na kilka etapów. Zawsze trzeba zaczynać od dobrego opanowania podstaw, aby dać sobie radę z trudniejszymi mechanizmami, pozwalającymi na dobre działanie strony, zadowalające przeciętnego użytkownika.

Programowanie php

Programowanie phpPoczątki nauki to zawsze zapoznanie się z podstawowym kodem używanym do tworzenia stron WWW, czyli kodem HTML. HTML daje podwaliny pod każdą stronę WWW. Można użyć tutaj określenia, że stanowi jej szkielet i podstawową, przekazywaną treść. Urok stronie można nadać za pomocą specjalnie do tego przystosowanego języka CSS. CSS, czyli inaczej kaskadowy arkusz stylów w dużej mierze jest odpowiedzialny za wygląd strony. A wygląd jest bardzo ważny. Może zarówno zachęcić użytkownika do pozostania dłużej na danej witrynie, jak i sprawić, że ktoś tylko spojrzy na stronę, uzna ją za nieczytelną, nieintuicyjną i ogólnie niechlujną w efekcie opuszczając witrynę po kilku sekundach.

JavaScript

JavaScript to język programowania, polegający w głównej mierze za obsługę różnych zdarzeń na stronie internetowej. Za pomocą tego języka można dodać wiele wodotrysków a także stworzyć gierkę wszczepioną w naszą stronę. Dobra obsługa języka JavaScript wymaga już sporej wiedzy i umiejętności o programowaniu.

Wspomniane dotychczas elementy tyczą się tak zwanego „frontendu” strony internetowej, czyli głownie to co widzi i otrzymuje użytkownik. Warto wspomnieć, że kod zarówno HTML, CSS jak i JavaScript jest jawny dla wszystkich – każdy może zobaczyć jak wygląda. Sytuacja jest całkiem inna w przypadku części „backendowej” strony internetowej.

W części backendowej odnajdziemy programowanie php i mysql. Są to języki odpowiedzialne za tworzenie wszelkich formularzy na stronach internetowych i baz danych, które przechowują najróżniejsze informacje, między innymi dane logowania każdego użytkownika. Oczywistym jest, że kod źródłowy takiego programu nie jest jawny i użytkownik w żaden sposób nie może go podejrzeć. W przeciwnym wypadku każdy mógłby się bez problemu włamać i narozrabiać na naszym serwerze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here