Programowanie od podstaw

0
1141
Programowanie od podstaw

Początkujący programista poznaje język, biblioteki, kompilator, algorytmy. Następnie uczy się tworzyć programy wedle określonych paradygmatów programowania. Poznaje też pojęcie złożoności obliczeniowej i uczy się optymalizować swój kod.

Programowanie od podstaw

Programowanie od podstawProgramowanie od podstaw wymaga dużo samozaparcia. Na rynku jest dostępnych dużo książek w języku polskim, w internecie można znaleźć kursy, lecz już częściej w języku angielskim. Funkcjonują tak zwane bootcampy, które mają uczynić naukę intensywniejszą i efektywniejszą. Nie ma jednak programowania bez pisania, dlatego mnóstwo stron internetowych czyni wyzwanie, by tworzyć zadania z programami do napisania na różnym poziomie trudności. Wiele osób z autopsji twierdzi, że główne zasoby wiedzy na temat programowania czerpią właśnie z internetu.

Podstawowe języki programowania

Nieodzownym językiem programowania od którego nauczyciele polecają zacząć naukę jest C++, choć w wielu szkołach funkcjonował także Turbo Pascal – chyba nawet bardziej intuicyjny język pod względem składni, która przypomina zwykłe pisanie w języku angielskim.
Ucząc się już samego języka poznajemy zmienne, typy, operatory, instrukcje, funkcje, tablice czy bardziej zaawansowane pojęcia takie jak wskaźniki, klasy, obiekty.
Wszystkie te pojęcia są złożone i współgrają ze sobą. Nie można na przykład pisać kodu nie znając podstawowych instrukcji. Tak samo nie można pracować na instrukcjach nie umiejąc zdefiniować zmiennych, poprzez to, że nie zna się ich typów. Operatory także pełnią zasadniczą funkcję choćby przy definiowaniu zmiennych, ale nie tylko. Służą też do iteracji, czy przesunięć. Funkcje służą do „zamiany w kod” algorytmów. Można definiować własne funkcje i nadawać im nazwy. Są to niejako podprogramy w programie głównym.

Z klasami stykamy się, gdy już definiujemy własne typy. Wskaźniki wskazują na określone obiekty. Jest to już dość zaawansowana i obszerna dziedzina programowania obiektowego – jednego z paradygmatów programowania. A jest ich znacznie więcej. Innym powszechnym przykładem jest też programowanie proceduralne, gdzie tworzy się własne funkcje.
Programowanie od podstaw jest trudne do przeskoczenia, jak w wielu innych dziedzinach, wymagających cierpliwości, wytrwałości i dużego samozaparcia. Jest jednak opłacalne i daje satysfakcję, ponieważ jest poniekąd sztuką rozwiązywania problemów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here