Programowanie niskopoziomowe

0
1236
Programowanie niskopoziomowe

Komputer wyposażony jest w części typu płyta główna, chipset, karta graficzna itp. By one działały, należy je zaprogramować, do tego właśnie potrzebne jest programowanie niskopoziomowe.

Programowanie niskopoziomowe

Programowanie niskopoziomowePierwsze komputery były maszynami, posiadały karty perforowane czyli karty metalowe lub papierowe z dziurami. Maszyny, inaczej komputery czytały układ oraz zapisywały w nim informacje. Bez klawiatury należało jakoś sobie radzić. Informacje zapisane potrafiły wykonać proste operację arytmetyczne jak również serce komputera czyli procesor także to był w stanie zrobić. Procesor mógł zrozumieć instrukcję pod warunkiem, że program był ciągiem liczb. Gdy już do maszyny został dołożony wyświetlacz i klawiatura, zaczęły powstawać języki programowania.

Język Asembler

Najczęściej spotykanym i najbardziej popularnym jest język Asembler, który można spotkać po dziś dzień. Programy zaczęły być tworzone nie tylko w postaci liczb, ale i słów czyli instrukcji dla procesora. Powstawały nowe procesory a wraz z nimi zestaw nowych instrukcji dedykowanych właśnie dla nich. Jednak mimo powstania nowych procesorów, komputery nadal były wolne, nie to co dzisiejsze. Programowanie na nich było utrudnione dlatego, że można było tworzyć proste aplikację, bardziej skomplikowane programy wymagały dużo czasu i często trudne do stworzenia.

Język C

Na całe szczęście z biegiem czasu stworzony został język kompilowany czyli kod programu był bardziej zrozumiały, zawierający słowa kluczowe. Takim językiem programowania jest C, stosowany cały czas. Jest on prostym językiem. Programista ma pełną kontrole nad tym co robi komputer. Dostosowuje się i optymalizuje na konkretnych platformach. Język C pozwala na działanie kodu na ograniczonym sprzęcie jakim jest system wbudowany.
Niestety nie był on idealny wraz z powstanie jego pojawiły się skutki ubocze takie jak: gdy program już został napisany należało od razu go uruchomić, czasami trwało to kilka minut.
Kompilator rozbijał instrukcję języka na zestaw instrukcji procesora, by używanie języka z kompilatorem było możliwe. Doświadczony programista radził sobie tym, że kod napisany w Asembler potrafił zapisać w języku C, co powodowało mniejszą ilość instrukcji i program stawał się szybszy.
Z biegiem czasu rozwijał się język C, spowodowało to powstaniem języka C++ korzystającego z klas oraz maszyna wirtualna, aplikacja zwalniająca nieużywaną pamięć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułProgramowanie c++

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here