Programowanie CNC

0
789
Programowanie CNC

Zawód operatora maszyn obróbki skrawającej jest dobrze płatny i nie dziwi duża ilość osób, które są zaangażowane w naukę programowania CNC. Edukacji można się podjąć w różnych miejscach. Może to być zawodówka, technikum, kurs czy nauka na własną rękę. Tak czy inaczej, jest zwykle kilka czynników wspólnych podczas nauki programowania.

Programowanie CNCZ pewnością każdy zaczyna od teorii, nim cokolwiek spróbuje zrobić. Często są to wykłady na temat tego, czym ogólnie jest obróbka skrawaniem, jakich narzędzi się używa podczas tego procesu. Każda osoba, która chce programować maszyny sterowane numerycznie, musi nauczyć się sporo. Sam proces techniczny tego, jak przebiega obróbka to dopiero początek.

Później zwykle uczy się ludzi programować na programach symulacyjnych, gdyż raczej nikt nie da możliwości całkowicie zielonej osobie, aby od razu uczyła się programowania na maszynie CNC. W taki sposób można łatwo doprowadzić do awarii i strat na duże sumy, gdyż sprzęt do obróbki skrawaniem sterowany numerycznie jest drogi.

Programowanie CNC na początku przypomina trochę granie w gry komputerowe

Piszemy program za pomocą odpowiednich komend. Dzięki temu obrabiarka będzie wiedziała, jaką pracę ma wykonać. Mamy także do czynienia z różnymi obrabiarkami odmiennych firm i dlatego często programy będą różniły się odrobinę w zależności od danego sprzętu. Aczkolwiek bardzo łatwo jest to rozgryźć, korzystając z dokumentacji.

W wielkim skrócie pisanie programu zaczyna się od dobrania odpowiednich parametrów skrawania i narzędzi. Tutaj musimy wiedzieć, że jeśli chcemy zrobić otwór przelotowy o średnicy 15 milimetrów, to nie możemy zrobić go od razu takim wiertłem. Dobry operator użyje tutaj nawiertaka, który sprawi, że późniejsze użycie wiertła będzie łatwiejsze, gdyż nie będzie się ono ślizgało po materiale. Po nawiertaku przyjdzie kolej na małe wiertło, a później dopiero otwór poszerzy się przy użyciu wiertła o średnicy, którą chcemy uzyskać. Taką wiedzę można właśnie nabyć na kursach, w których uczą programowania CNC dla przyszłych operatorów maszyn skrawających takich jak tokarki i frezarki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here