Pascal programowanie

0
1381
pascal programowanie

W języku Pascal programowanie odbywa się w bloku „begin… end;”.
Jest to język do niedawna uczony w szkołach jako baza pod całą resztę środowisk programistycznych. Potem wyparty przez C++.

Pascal programowanie

pascal programowanieDalej wczytywanie i wypisywanie też jest dość intuicyjne, określone odpowiednio kodem „read” i „write” bądź „readln” i „writeln” – z funkcją przejścia przez program do następnej linii. Zmienne deklarujemy poprzez określenie „var”. Jak w każdym języku mamy do wyboru mnóstwo typów zmiennych. Jeśli chcemy wybrać typ piszemy go po dwukropku, np. „var a1: real;”, gdzie „var” to deklaracja zmiennej, „a1” jej nazwa, a „real” jest typem zmiennej, w tym przypadku jest to zmienna rzeczywista.
W języku Pascal mamy też specyficzny sposób przypisania wartości do zmiennej – jest to oznaczenie „:=”. W języku C++ jest to już zwykłe „=”. Na przykład gdy zmiennej x przypisujemy 5, to:
– w języku Pascal: x:=5
– w języku C++: x=10.
W Pascalu bowiem podkreślone jest, że operator przypisania nie jest operatorem równości. Przypisanie może się zmieniać. Szczególnie dobrze widać to w wyniku iteracji w pętlach. Na ogół wówczas do pewnej zmiennej iteracyjnej i przypisujemy 1 (i:=1) a potem zwiększa się jej wartość o 1 w każdym kroku.

Tablice w Pascalu

Tablice w języku Pascal tworzymy funkcją „Array”. Chcąc jednak określić typ zmiennych w tablicy nie wstawiamy już „:” tylko piszemy of: „var tablica: Array[…] of Integer” („tablica” to nazwa tablicy; w klamrze „[]” znajduje się deklarowana ilość liczb typu „Integer”)
O językach programowania można by dużo pisać, wgłębiając się w poszczególne instrukcje, analizując je nie tylko pod względem implementacji, ale także kompilacji, pamięci, algorytmiki itp. W skrócie można powiedzieć, że w języku Pascal programowanie powinno być znane choć ogólnie każdemu programiście, tak jak utwór „Romance de amor” każdemu gitarzyście, czy też łacina każdemu lingwiście. Znając korzenie, jak wszystko się kształtowało, jak się zmieniało, jesteśmy w stanie zrozumieć zagadnienia bardziej obszernie i kompleksowo. Jak widzimy pisanie w Pascalu bardziej niż pisanie w C++ przypomina typową składnię angielską.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here