Odszkodowanie za wypadek w komunikacji miejskiej

0
2060
Odszkodowanie za wypadek w komunikacji miejskiej.

Osobom, które doznały urazu w wypadku komunikacji miejskiej przysługuje odszkodowanie. Za uszczerbek na zdrowiu możemy otrzymać odszkodowanie z polisy OC właściciela pojazdu, czyli w tym przypadku będzie to przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej.

Kiedy pasażer może ubiegać się o odszkodowanie?

Każdy pasażer autobusu, tramwaju oraz innych środków transportu publicznego może ubiegać się o odszkodowanie w razie wypadku. Mowa tu o sytuacji, gdy do zdarzenia doszło na skutek gwałtownego hamowania lub kolizji pojazdów. Zarząd Transportu Miejskiego odpowiada na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że odszkodowanie nie będzie przysługiwać, tylko jeśli do zdarzenia doszło na skutek winy pasażera (np. nie dostosowania się do zasad bezpieczeństwa), siły wyższej lub z winy osoby trzeciej.

Jakie świadczenia przysługują poszkodowanemu?

Poszkodowany w wypadku może ubiegać się o: odszkodowanie za zniszczone mienie, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów leczenia, wizyt lekarskich, odszkodowanie za niższe zarobki podczas okresu niezdolności do pracy. Jeśli na skutek wypadku doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu można ubiegać się o rentę. O odszkodowanie można ubiegać się do 3 lat od momentu wypadku.

Niestety na niekorzyść poszkodowanego, bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie następuje odmowa za wypadek w komunikacji miejskiej.  Jest to jednak na ogół nieuzasadnione, ponieważ urazy jakie najczęściej doznają pasażerowie są spowodowane nagłym hamowaniem czy skrętem środka komunikacji miejskiej. Zatem nie są to sytuacje wynikające z winy pasażera lecz kierowcy.   

Ważne, aby zebrać dowody.

Ze względu na to, iż ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty odszkodowania, gdy doszło do wypadku w komunikacji miejskiej, należy zebrać jak najwięcej dowodów świadczących tym, że do zdarzenia doszło z winy kierowcy. Niezwykle istotne jest wezwanie policji i zachowanie ważnego biletu. Dowody, które mogą się nam przydać w późniejszej walce o odszkodowanie to:

– zeznania innych pasażerów, (należy spisać ich numery dowodów),

– zeznania innych świadków,

– zeznania policjantów, ratowników medycznych, (wszystkich służb przybyłych na miejsce),

– nagrania z monitoringu, jeśli jest taka możliwość,

– zdjęcia z wypadku,

– dokumentacja medyczna potwierdzająca o doznanym uszkodzenia ciała,

– wszelkie rachunki związane z poniesionymi kosztami leczenia.

Podsumowanie.

Jeśli wypadek w komunikacji miejskiej nastąpił z winy kierowcy autobusu czy tramwaju i doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu to należy nam się odszkodowanie. Gdyby jednak ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów na co dzień zajmujących się takimi sprawami- radcy prawnego lub firmy odszkodowawczej.

Przeczytaj również Czy warto ubezpieczyć budynek w budowie?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here