Jak inwestują Polacy?

0
2051
Jak inwestują Polacy?

Ponad połowa Polaków deklaruje, że nie ma możliwości oszczędzenia pieniędzy z bieżących dochodów. Jednak z roku na rok nieznacznie rośnie grono tych, którzy starają się odłożyć jakąś kwotę, nawet niewielką. Za najpopularniejsze uchodzą lokaty bankowe. Coraz częściej rozglądamy się również za innymi sposobami inwestowania wypracowanej nadwyżki.

Różne sposoby oszczędzania

O tym, w jaki sposób oszczędzamy i jak inwestujemy, chętnie dopytują wszystkie instytucje finansowe. Większość banków zleca specjalne badania, na podstawie których może dopasować swoją ofertę do aktualnych potrzeb swoich klientów. To także dobry sposób na próbę pozyskania nowych. Cyklicznie nad zamożnością Polaków i tym, jak inwestują, pochyla się również Narodowy Bank Polski robiąc własne badania. Nie każdego stać na luksusowe apartamenty w Warszawie, ale pomysłowość i kreatywność osób inwestujących to bardzo cenna wiedza. Przy większości badań zakłada się, że istnieją trzy kategorie Polaków: osoby o niskiej zamożności, te średnio zamożne i zamożne. W pierwszej grupie nadal najpopularniejsze są depozyty bankowe, na które najbogatsi obywatele patrzą dość niechętnym okiem. Tylko nieco ponad 2 proc. właścicieli luksusowych apartamentów w Warszawie skusiło się na taką opcję oszczędzania. Nie interesują ich również fundusze inwestycyjne, akcje i obligacje.

Ryzyko nie tylko dla bogatych

Wyniki aktywności finansowej Polaków pokazują również ciekawą tendencję. Osoby najsłabiej uposażone, lokujące pieniądze w depozytach i funduszach mają również największą skłonność do bardziej ryzykownych inwestycji. Im mniejszy majątek Polaka, tym wnikliwiej analizuje on wartość parametrów depozytu lub konta oszczędnościowego. Jeśli tylko dysponujemy większą gotówką, mamy tendencje do zamrażania pieniędzy w dobrach mało płynnych, jak dom czy mieszkanie. Przy sporej sumie to inwestycje w luksusowe apartamenty w Warszawie. NBP ocenia oszczędności przeciętnego Polaka na nieco ponad 8,6 tys. zł. Za największy majątek osób o niskiej zamożności i średnio zamożnych uchodzi mieszkanie lub dom. Wśród osób najbogatszych nieruchomość stanowi około 52 proc. całkowitego majątku, ale często chodzi o kilka nieruchomości. Aktywa finansowe Polaka takie jak depozyty, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne mają o wiele mniejszą wartość niż u osób, mieszkających w zachodnich krajach Europy.

Alternatywne metody inwestowania

W kwestiach finansowych jesteśmy dość mocno konserwatywni. Mimo tego powoli przekonujemy się do lokowania pieniędzy w przedmioty wartościowe. To między innymi złoto czy diamenty inwestycyjne. Można je trzymać u siebie, jak również zdeponować w miejscu bezpiecznym. Sztabki złota od niewielkich po nieco większe są dostępne nawet w kantorach walut. Podobnie jak diamenty inwestycyjne mają specjalne certyfikaty, dlatego inwestycje tego typu uchodzą za wyjątkowo bezpieczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się też luksusowe zegarki z krótkich, unikatowych serii. Kupuje je około 13 proc. ankietowanych inwestorów, ale rośnie grono zainteresowanych takim sposobem oszczędzania. Specyficzną niszę stanowią również miłośnicy butelek z trunkami, np. z winem i whiskey, amatorzy starych samochodów lub instrumentów muzycznych.

Mimo, że nie każdy odczuwa skutki dobrej koniunktury w gospodarce, dane wskazują, że tylko od 2016 roku majątek Polaków wzrósł o 18 proc. Warto ewentualne nadwyżki lokować na czas mniej sprzyjający.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here