Dwa sposoby na przejęcie firmy

0
1145
Dwa sposoby na przejęcie firmy

Kiedy pewien zespół inwestycyjny przejmuje kontrole nad jakąś firmą, inwestuje w nią znaczne środki i liczy na dość szybki i stały zwrot z inwestycji. Przejęcia firm zdarzają się dość często i nie są czymś niezwykłym. Z natury też nie oznaczają zagrożenia bankructwem przejmowanego podmiotu. Firma musi być zdrowa i powinna dobrze rokować.

Pomyłki związane z terminologią

Często popełnianym błędem jest stosowanie zamiennie określeń przejęcie firmy i fuzja.

Przejęcia firm dokonuje się po to, by wchłonąć je w zakres własnej organizacji i w ten sposób sprawować nad nimi kontrolę. Po przejęciu dokonanym na jeden z opisanych poniżej sposobów najczęściej przejmowana firma przestaje istnieć jako oddzielna marka i w obrębie nowej i powiększonej organizacji mają zastosowanie np. ceny transferowe.

Po skutecznym przeprowadzeniu fuzji powstaje nowy twór. Nowa spółka jest sumą dotychczas działających oddzielnie podmiotów. Obie firmy przenoszą formalnie swój majątek i działają pod wspólnym nowym szyldem.Gołym okiem widać, że drugi rodzaj połączenia może odbyć się bez przepływu gotówki i ceny transferowe nie mają w tym wypadku zastosowania.

Rodzaje przyjęć

Zasadniczy podział przebiega między dwoma opcjami. Jedna dobrowolna, druga wymuszona.

Pierwsza możliwość nosi nazwę przejęcia firmy kontrolowanego. Podmiot przejmowany wyraża zgodę w pełnym zakresie na współpracę. Za cenę inwestycji i rozwoju, przejmowana spółka traci niezależność. Dotychczasowy zarząd może pozostać na swoim miejscu i dalej pełnić obowiązki powierzone przez nowego właściciela lub za odprawę zrezygnować z tego przywileju.

Niestety często zdarza się sytuacja diametralnie odmienna. Kiedy to dochodzi do przejęcia kontroli nad firmą w sposób wymuszony, a nawet siłowy.Firma z zewnątrz poprzez wykup pakietu kontrolnego udziałów lub akcji może przejąć kontrolę nad wytypowanym podmiotem. Zwykle w takich sytuacjach zarząd i załoga przejmowanej firmy są zgodni i jednomyślni, co do zmiany zarządzającego i bywa, że stawiają czynny lub bierny opór.

Kwestia pracownicza jest tutaj niezwykle istotną sprawą. W sytuacji niepewności część załogi podejmuje nerwowe działania w sprawie ochrony swoich stanowisk pracy. Inna część na mocy postanowień Kodeksu pracy rezygnuje z zatrudnienia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here