Delphi programowanie

0
689
Delphi programowanie

W obecnych czasach panuje coraz większe zapotrzebowanie na programistów różnego typu aplikacji. Zarówno dostępnych na tradycyjne systemy operacyjne jak i aplikacji mobilnych, internetowych czy obsługujących różnego typu mikrokontrolery. Dla początkujących entuzjastów programowania przeszkodą może wydawać się duża różnorodność i skomplikowanie najpopularniejszych języków programowania.

Delphi programowanie

Delphi programowanieJednak jeśli masz zamiar zacząć naukę programowania od czegoś prostego, przydatnego w zastosowaniach hobbystycznych, to możesz wypróbować środowisko Delphi. Dlaczego akurat to? W środowisku Delphi programowanie odbywa się przy użyciu języka Object Pascal. Czyli jak sama nazwa wskazuje, obiektowej wersji Pascala, znanego z zastosowań edukacyjnych. Ze względu na swą prostotę Pascal od lat jest stosowany jako jeden z pierwszych języków programowania w szkołach średnich i na studiach. Zarówno w tworzeniu programów tekstowych (strukturalny Turbo Pascal) jak również okienkowych (Borland Delphi Pascal lub zgodny z nim darmowy Lazarus).

Oprócz prostoty samej składni języka, a przez to bardzo szybkiej nauki, dodatkową zaletą Delphi jest właśnie możliwość tworzenia zarówno aplikacji tekstowych i wizualnych, a także pisanie kodu na mikrokontrolery. Dzięki temu poświęcając stosunkowo niewiele czasu, możemy osiągnąć zadowalające nas efekty. Oczywiście warto wiedzieć, że poza samą edukacją oraz zastosowaniami hobbystycznymi Delphi jest stosunkowo rzadko używany w zastosowaniach komercyjnych. Dlatego nie należy liczyć na to, że poznając wyłącznie ten jeden język programowania będziemy w stanie znaleźć dobrą pracę jako programista. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby od właśnie tego języka rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. I sprawdzić czy jest to zajęcie odpowiednie dla nas.

Prostota i niezłe możliwości Delphi

Prostota i niezłe możliwości Delphi uwidaczniają się szczególnie, gdy chcemy poprzestać wyłącznie na zastosowaniach hobbystycznych i osiągnąć szybki rezultat bez konieczności zagłębiania się kwestie setek różnych bibliotek, wersji kompilacji itp. Delphi zachowuje zgodność wsteczną od wielu wersji. A dodatkowo w internecie znajdziemy całkiem sporo wiedzy na jego temat, zarówno dokumentacji jak i forów tematycznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here