Czy szykuje się podwyżka cen za kursy prawa jazdy?

0
377

Koszty związane z odbyciem obowiązkowego kursu na prawo jazdy znacznie wzrosły w przeciągu ostatnich pięciu lat. Jeszcze w połowie 2015 roku nawet w miastach wojewódzkich można było odbyć szkolenie w kwocie oscylującej nawet do tysiąca złotych. Obecnie ta kwota jest o kilkadziesiąt procent wyższa. Najwięcej z kolei zapłacą ci, którym marzą się uprawnienia na pojazdy ciężarowe. Kursy w tej kategorii przekraczają już barierę dziesięciu tysięcy złotych.

Podwyżki wymuszone prawem

Tak gwałtowny wzrost kosztów, jakie trzeba ponieść za kurs na prawo jazdy https://www.oskefekt.lublin.pl/ nie wynika z chciwości samych firm. Jest przede wszystkim następstwem zmian w prawie, które wymusiły na firmach szkoleniowych zmienienie systemu kształcenia. Dodatkowo inaczej niż wcześniej liczone są też koszty badań lekarskich. Poprzednio firmy mogły delegować kursantów na zewnętrzne badania, które obejmowały zwykle samo sprawdzenie wzroku. Dzisiaj badania są nie tylko bardziej kompleksowe, ale i organizowane w samych szkołach, co wiąże się z umową z lekarzem i dość znacznymi kosztami ponoszonymi z tego tytułu.

Ile zapłacimy za kurs?

Ceny kursów na prawo jazdy zależą od wielu czynników. To przede wszystkim kategoria, jaką chcemy uzyskać. Najpopularniejsza B, czyli na samochody osobowe, wiąże się z wydatkiem od 1200 do nawet 2000 złotych w zależności od miasta i szkoły jazdy. Kursy motocyklowe są nieco tańsze, ale i one nie zamkną się w kwocie 1000 złotych. Kilka razy więcej trzeba zapłacić za uprawnienia na pojazdy wielkogabarytowe, czyli popularne ciężarówki wraz z dodatkowymi naczepami. To inwestycja wyjątkowo kosztowna, zwłaszcza że kierowcy zawodowi wymagają o wiele bardziej szczegółowych badań lekarskich, co znów podnosi koszty całości.

Pandemia nie zmieniła rynku

Mogło się wydawać, że ograniczenia gospodarcze związane z pandemią koronawirusa znacznie wpłyną na branżę szkół jazdy. Kursanci jednak nie zaczęli masowo odpływać ze szkół; wręcz przeciwnie, tendencja nie tylko utrzymała się na poziomie z poprzednich lat, ale i nieznacznie wzrosła. Zmianie uległy za to zasady prowadzenia kursów. Część teoretyczna wraz z wykonywanymi ćwiczeniami testowymi odbywa się wyłącznie w formie online. Dopiero po zajęciu miejsca za kierownicą samochodu kursant spotyka się osobiście ze swoim instruktorem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here