Co warto wiedzieć o szafie rack?

0
542

Nowoczesne systemy telekomunikacyjne i serwery wymagają wykorzystania odpowiednich szaf, w których zostaną umieszczone różnorodne elementy pasywne i aktywne układów elektronicznych. Właśnie w tym celu wykorzystywane są szafy rack. Postarajmy się nieco przybliżyć ich budowę i wskazać, na co zwracać uwagę podczas ich wybierania.

Jak zbudowana jest szafa rack?

Szafa rack, zwana też szafą serwerową czy teleinformatyczną (teletechniczną) jest wykonywana z metalu. Służy do umieszczania w niej w sposób uporządkowany elementów pasywnych i aktywnych, wchodzących w skład sieci teleinformatycznej. W tym celu w szafach umieszcza się – w zależności od ich wielkości – 2 lub 3 belki rack.

Bardzo istotną kwestią w przypadku budowy szaf serwerowych jest wysokość montażowa komponentów na belkach, którą wyraża się w jednostce U, mającej 44,45 mm. Każdy element montowany na belce również posiada oznaczenie swojej wielkości w jednostce U (np 1U).

Szafy stojące budowane są w taki sposób, że mają wysokość od 15 do 47 U, z kolei szafy wiszące od 4 do 27 U. Można to odczytywać w ten sposób, że jeśli wysokość szafy wynosi 47 U, to można w niej umieścić 47 elementów o wysokości 1 U.

Innym istotnym parametrem jest głębokość montażowa, czyli maksymalna długość, na jaką można rozstawić belki rack. Nie jest to rozmiar tożsamy z gabarytami samej szafy, a zazwyczaj o 15 – 20 cm mniejszy. Na przykład dla szafy o nominalnej szerokości 60 cm, rozstaw belek to maksymalnie 45 cm. Należy wziąć ten parametr pod uwagę, aby prawidłowo dobrać wielkość szafy do poszczególnych elementów, które zostaną w niej umieszczone, a też mają swoją wielkość i dodatkowy osprzęt oraz okablowanie.

Szafy stojące i wiszące

Szafy rack możemy podzielić na dwa zasadnicze typy: szafy stojące i szafy wiszące. Pierwszy z tych typów może osiągać większe gabaryty i posiadać więcej miejsca na elektronikę. Jednocześnie większe obciążenie sprawia, że jest to model wymagający ustawienia na odpowiedniej podstawie, takiej jak nóżki lub cokół.

Szafy wiszące zawieszane są na ścianach, choć istnieją także modele, które w razie potrzeby za sprawą cokołów można szybko zmienić w szafy stojące o małych gabarytach.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Aby dobrze wybrać szafę rackową, należy przede wszystkim przyjrzeć się wymaganym dla niej gabarytom. Muszą zostać dobrze dobrane do akcesoriów, które znajdą się w środku, aby wszystko nie tylko zmieściło się swobodnie, ale też miało pewną ilość powietrza, co ograniczy szansę na przegrzanie elementów.

Kiedy już mowa o przegrzaniu, warto przyjrzeć się możliwym do zamontowania drzwiom szafy rack. W przypadku elementów aktywnych, wytwarzających dużą ilość ciepła, lepszym pomysłem będzie zastosowanie drzwi perforowanych, które lepiej oddają ciepło na zewnątrz i chronią akcesoria telekomunikacyjne. Z kolei w przypadku przeważającej ilości urządzeń pasywnych, można zdecydować się na zastosowanie przeszklonych drzwi.

Również inne, dodatkowe elementy mogą być przydatne w szafach rack, np. klimatyzatory lub elementy uszczelniające, które sprawdzą się podczas pracy w trudnych warunkach. Aby poznać je wszystkie i wybrać idealną szafę serwerową dla siebie, zachęcamy do zajrzenia na stronę https://unotel.pl/.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here