Bezpośrednia likwidacja szkód – dowiedz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie

0
1915
Bezpośrednia likwidacja szkód – dowiedz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie

Bezpośrednia likwidacja szkód związana z ubezpieczeniem OC to rozwiązanie które oferuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych i z którego coraz chętniej korzystają klienci w Polsce. Czym dokładnie jest BLS? Jakie korzyści odnosi dzięki temu ubezpieczony? Wyjaśniamy!

Czym jest BLS?

Bezpośrednia likwidacja szkód to w Polsce stosunkowo nowe rozwiązanie, które funkcjonuje na naszym rynku od 2015 roku. Wielu kierowcom wydaje się bardzo atrakcyjne, dlatego oferuje je coraz więcej ubezpieczycieli. Bezpośrednia likwidacja szkód polega na tym, że gdy dojdzie do kolizji drogowej, kierowca będący poszkodowanym nie występuje o odszkodowanie do ubezpieczyciela sprawcy, lecz własnego. To on wypłaci należne odszkodowanie, mimo że odpowiedzialny za likwidację szkody wciąż pozostaje ubezpieczyciel sprawcy.

Jak to działa bezpośrednia likwidacja szkód?

W przypadku bezpośredniej likwidacji szkód procedura jest bardzo zbliżona do standardowej. Jedyna różnica polega na tym, że dysponując oświadczenie sprawcy wypadku, wszystkie dokumenty dostarczamy własnemu ubezpieczycielowi, który następnie wypłaci należne odszkodowanie. Poszkodowani w wypadku, których auto jest uszkodzone, mogą także liczyć na normalnych zasadach na udostępnienie auta zastępczego. Ostateczne rozliczenie odbędzie się natomiast pomiędzy dwoma ubezpieczycielami.

W jakich przypadkach bezpośrednia likwidacja szkody nie może dojść do skutku?

W myśl prawa bezpośrednia likwidacja szkód dotyczy tylko niektórych przypadków. BLS nie działa, gdy doszło do kolizji pomiędzy więcej niż dwoma pojazdami. Ponadto zdarzenie musi wystąpić na terenie Polski. BLS nie dotyczy także szkód osobowych, a objęte tym rozwiązaniem są wyłącznie samochody. Jednocześnie istnieje górny limit wartości szkody, która nie może przekraczać 30 tys. zł, aby możliwe było skorzystanie z BLS.

Jakie korzyści odnosi ubezpieczony, który korzysta z BLS?

Mimo tych ograniczeń możliwość skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkód jest bardzo korzystna dla kierowców ubezpieczających swoje samochody. Przede wszystkim, jak pokazuje praktyka, mogą oni liczyć na szybszą wypłatę odszkodowania. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tego typu sprawy lepiej załatwia się z towarzystwem, którego jesteśmy klientami, zwłaszcza że często utrzymujemy pozytywne relacje z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, który chętnie posłuży pomocą. Oferty ubezpieczenia OC z BLS można znaleźć m.in.  na wiodących internetowych porównywarkach ubezpieczeniowych, takich jak Kiosk Polis, pod adresem:

https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/

Co zrobić, gdy odszkodowanie wydaje ci się nieadekwatne do straty?

Zdarza się jednak, że zaproponowano kwota odszkodowania, wydaje się ubezpieczonemu nieadekwatna do poniesionych strat. Należy wówczas pamiętać, że za likwidację szkody odpowiedzialny jest ubezpieczyciel sprawcy i to do niego kierujemy odwołanie od decyzji dotyczącej odszkodowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nasz własny ubezpieczyciel wypłacił bezsporną kwotę roszczenia, a jednocześnie sporządził pomocniczo własną wycenę szkody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here