Aktywność fizyczna w ciąży

0
1413
Aktywność fizyczna w ciąży

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Przyszła mama musi odżywiać się zdrowo, przechodzić regularne badania i kontrole lekarskie. Dzięki temu dba o zdrowie dziecka, które za kilka miesięcy przyjdzie na świat. Dla niektórych pań ciąża jest czasem, kiedy muszą zrezygnować z aktywności fizycznej. Najtrudniej jest tym osobom, które wcześniej dość intensywnie dbały o kondycję. Czy rzeczywiście każda kobieta musi zrezygnować z ćwiczeń? Zdania są podzielone, jednakże lekarze wskazują, iż niewielka aktywność, dostosowana do stanu zdrowia kobiety, jest w ciąży wskazana.

Na co pomaga aktywność w ciąży?

            Decydując się na uprawianie jakiegokolwiek sportu w ciąży, warto pamiętać, iż może on mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Przede wszystkim łatwiej utrzymamy odpowiednią kondycję organizmu, co nie jest bez znaczenia choćby w obliczu zbliżającego się porodu, będącego sporym wysiłkiem dla naszego ciała. Kobiety, które czują się zmęczone, dzięki niewielkiej dawce sportu, mogą skutecznie pozbyć się tego stanu.

            Niezwykle ważne są także dolegliwości bólowe w obrębie pleców, na które uskarża się bardzo wiele pań w ciąży. Dzięki aktywności fizycznej możemy skutecznie poprawić swój komfort, niwelując ból i napięcie mięśniowe. Warto korzystać z ćwiczeń lekkich, które można wykonywać z użyciem np. piłek. Niezbędne akcesoria, po wcześniejszym ustaleniu, jaki rodzaj aktywności możemy uprawiać, warto nabyć w sklepie sportowym. Pożyczki pozabankowe będą pomocne przy zakupie odpowiedniego asortymentu.

Aktywne mamy

            Panie, które decydują się na uprawianie sportu w ciąży, muszą wziąć pod uwagę kilka elementów. Pierwszym z nich jest własny stan zdrowia. Regularne badania i odwiedziny w gabinecie lekarskim powinny dać nam odpowiedź, czy jakakolwiek aktywność jest w naszym przypadku możliwa. Ważne jest także nasze samopoczucie w danym dniu oraz możliwości kondycyjne.

            Dzięki odpowiednio dobranym zestawom ćwiczeń dla ciężarnych będziemy mogli bezpiecznie uprawiać niewielką aktywność w domu. Popularne są także zajęcia grupowe, które skupiają tylko przyszłe mamy, ćwiczące pod okiem profesjonalnego trenera.

 

Rodzaje aktywności

            Wiedząc, iż nasz stan zdrowia pozwala na niewielką aktywność fizyczną, warto zdecydować się na kilka podstawowych ćwiczeń. Zasada dotycząca bezpieczeństwa mówi, aby unikać sportów mogących skutkować jakąkolwiek kontuzją czy przewróceniem. Na początek bardzo dobre będą spacery. Pozwalają rozruszać organizm i przygotować na kolejną porcję wysiłku. Trenerzy polecają także pływanie, które zbawiennie wpływa na mięśnie i kręgosłup.

            Panie, które uwielbiają wycieczki rowerowe, muszą na czas ciąży zapomnieć o tej przyjemności. Możliwość wywrócenia się lub uderzenia skutecznie eliminuje rower z lisy aktywności kobiet ciężarnych. Można natomiast zakupić rower stacjonarny. Pożyczki pozabankowe pozwolą na sfinansowanie odpowiedniego modelu, który na czas ciąży zastąpi kobiecie tradycyjne dwa kółka.

            W trakcie ciąży niezwykle ważna jest dbałość o zdrowie swoje oraz dziecka, które za kilka miesięcy pojawi się na świecie. Chcąc uprawiać sport, warto skonsultować nasze zamiary z lekarzem, aby upewnić się, iż stan zdrowia pozwala nam na aktywność fizyczną. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest profesjonalny zestaw ćwiczeń, w bezpieczny sposób wpływający na kondycję przyszłej mamy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here